Markedet for søfragt stiger og giver stærke resultater for logistikvirksomheder

Trængsel og flaskehalse har givet transportvirksomheder vind i sejlene mens fragtejerne er pressede på pris og tid.

Trængsel og flaskehalse har givet transportvirksomheder vind i sejlene mens fragtejerne er pressede på pris og tid. Arkivfoto..

23.08.2021

SCM.dk

En artikel i Supply Chain Dive den 10. august 2021 tager pulsen på fragtsituationen for store mastodonter som for eksempel Mærsk. Her oplyses det, at Mærsk har opgraderet sine forventninger for resten af året til fra 18 milliarder dollar til 19,5 milliarder dollar. En stigning på næsten 5 milliarder dollar i forhold til tidligere. Den ekstraordinære situation forventes at fortsætte i det mindste indtil udgangen af året 2021, forlyder det.

Artiklen citerer Mærsks administrerende direktør Søren Skou for i en erklæring at sige: ”De stærke resultater nød både godt af de ekstraordinære omstændigheder i Ocean, hvor trængsel og flaskehalse fortsatte med at øge satserne, og af solide fremskridt i udførelsen af vores strategiske transformation, hvor vi holdt et fast fokus på vores kunders behov for integrerede løsninger på tværs af deres forsyningskæder”.

Supply Chain Dive oplyser, at Mærsk langt fra er alene om at have vind i sejlene så at sige. Andre oceanbærere har rapporteret store tal i deres seneste udgivelser i andet kvartal.
Matson’s ocean transport indtægter steg med 66 procent for at nå næsten 683 millioner. Hapag-Lloyd og ONE’s omsætning er også øget markant i det seneste kvartal.

Men ikke alle er glade, og nogle skal betale gildet. Det gælder især fragtejerne, der har fået ekstraordinære omkostninger i forbindelse med de højere omkostninger ved ocean shipping og ikke mindst luftfragt. Supply Chain Dive oplyser, at Columbia Sportswear står over for en ekstraregning på 40 millioner dollars.

Administrerende direktør for Columbia Sportswear, Tim Boyle, er i artiklen citeret for at sige, at de fragtsatser, der tilbydes af luftfartsselskaber er ”klart monopolistiske”. Han ønsker en statslig indgriben fra enten europæiske eller amerikanske tilsynsmyndigheder for at nedbringe omkostningerne.

Et andet problem, som transport- og logistik situationen afføder, er dårligere leveringstider og påvirker dermed pålideligheden i forhold til kunderne. Udtrykket ”til tiden” har aktørerne kæmpet med siden midten af sidste år. Havnene arbejder på højtryk uden dog at kunne se frem til ændringer lige foreløbig. Supply Chain Dive citerer direktør Bryan Brandesni, der siger, ”Vi har aldrig set dette aktivitetsniveau og baseret på de udsigter, forbereder vi os på mere. Vores udfordring er at betjene kunder, der forventer, at vi håndterer deres last effektivt”.

- PBH

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Effektiv på- og aflæsning på varelageret

02.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer Konecranes Generation D – nu også som elektrisk reachstacker

SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

SCM.dk

Iran har ramt 11 skibe på en uge i Hormuz

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automation skal fungere som én samlet løsning

28.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Nye lagerfunktioner i Dynamics 365 FO reducerer fragtomkostninger og giver mere fleksible plukprocesser

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Automatisér de rigtige processer - ikke bare lageret

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre