Med Duo Trailers forbedrer UPS sin bæredygtighed i Europa

I samarbejde med Grupo Carrasso nedbringer UPS sit CO2-aftryk gennem introduktionen af Duo Trailer, som udleder 30 procent mindre CO2 end ved UPS’ normale leveringer.

Med et dobbelt læs udleder UPS 30 procent mindre CO2 per leveret vare. Foto: UPS.

04.08.2022

SCM.dk

Som så mange andre er den globale transportør UPS gradvist i gang med en overgang til bæredygtig distribution gennem elektrificeringen af sin flåde, brugen af renere brændstoffer og anvendelsen af vedvarende energi i sine bygninger og andre faciliteter.

Næste skridt for UPS er nu introduktionen af Duo Trailer, som er blevet en del af UPS’ flåde igennem et samarbejde med Grupo Carrasso, der er ejeren bag. Det betyder, at to fulde trailer kan trækkes af én lastbil og på den måde fordoble læsset per lastbil.

Selvom det kræver mere for lastbilen at trække det større læs, er der stadig væsentlige besparelser at hente på klimafronten i forhold til, hvis to lastbiler skulle være sendt afsted på en tilsvarende rute. Hele 30 procent af CO2-udledninger, vurderer UPS og Grupo Carrasso.

Læs også: Dansk opstartsvirksomhed vinder europæisk konkurrence for supply chain startups

”Disse Duo Trailers viser, hvordan vi gennem samarbejde og fortsat innovation kan effektivisere i vores netværk og bygge en bæredygtig fremtid for vores kunder såvel som de samfund, vi bor og arbejder i”, siger Daniel Carrera, der er chef for UPS Europe.

Indtil videre kører Duo Trailers på distancen mellem Madrid og Barcelona i Spanien. Derudover kører UPS’ ’EcoCombi’-lastbiler af lignende design i seks andre lande.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Rådvilde SMV'er vil gerne i gang - hvis det virker

25.04.2025SCM.dk

Unge efterspørger social bæredygtighed på arbejdspladsen

25.04.2025SCM.dk

LEMAN går forrest i klimakampen med ambitiøse klimamål

24.04.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Navigating pricing in an era of tariffs and trade shifts

24.04.2025SCM.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

22.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Strategisk sparring og styrket samarbejde

22.04.2025SCM.dk

Kun 29 procent af supply chain organisationer er klar til fremtiden

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle