MillerCoors reducerer sit vandforbrug sammen med leverandørerne

Bryggeriet MillerCoors har i 2016 skåret over 56 milliarder liter af vandforbruget i tæt samarbejde med sine leverandører.

Det har regnet mere end det plejer i 2016, men derudover har de landmænd, der leverer byg til bryggeriet MillerCoors, også vandet på mere bæredygtig vis. Tilsammen har det resulteret i en vandbesparelse på næsten 17 procent, sammenlignet med året før. Arkivfoto. .

10.08.2017

SCM.dk

Og det har båret frugt. MillerCoors er kommet endnu tættere på sin 2020-målsætning ved at skære 15 milliarder galloner, eller over 56 milliarder liter, af sit vandforbrug i 2016, skriver edie.net. Det svarer til en vandreduktion på 16,9 procent sammenlignet med året før.

”Når det kommer til vandbesparelser i vores bryggeri og i landbrugene hos vores leverandører, har 2016 været et særdeles godt år”, siger Karina Diehl, kommunikationschef hos MillerCoors, til edie.net.

Resultaterne skyldes primært nye dyrknings- vandingssystemer hos landmændene, selvom en større mængde regn også har spillet en rolle. MillerCoors’ 2020-mål går blandt andet på, at bryggeriet vil få vandforbruget ned på et niveau, der matcher det vandforbrug, man ser hos bryggerier, der opererer i områder, hvor vand er en knap ressource.

Ny teknologi og best practice
MillerCoors har ’Showcase Barley Farms’ i staterne Idaho og Colorado. De såkaldte showcases er altså byglandbrug, der bliver brugt til at teste og udvikle nye og mere bæredygtige landbrugs- og vandingsmetoder.

De mange test har betydet, at MillerCoors efterfølgende har kunne bruge præcise vandingsteknikker, jordforbedringer og beskæringsteknikker til at reducere vandforbruget med milliarder af liter.

”Vi er stolte af at have opnået en mere effektiv brug af vandet. Det skyldes især passionerede og innovative medarbejdere og ikke mindst det mangeårige samarbejde med vores leverandører af byg og humle. Selvom 2016 var et helt særligt år, er vi klar til at udvikle innovative metoder til fortsat at forbruge mindre vand i hele vores produktionskæde i de kommende år”, siger Karina Diehl til edie.net.

Læs også: Bangladesh vil have mere gennemsigtighed i beklædningsindustrien

Sidste år lancerede MillerCoors desuden en digital platform for alle, der leverer afgrøder til bryggeriet. Her vil der blive samlet information om, hvordan man dyrker på mest bæredygtig og vandbesparende vis - best pratice for både byg- og humleleverandørerne. Med tiden er det meningen, at landmændene selv skal kunne dele gode råd og metoder.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

SCM.dk

IVECO-veteran takker af efter 40 år

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup