Milliarder bruges til at gøre AI til allemandseje

På årets Tech World-event annoncerede Lenovo en ny storstilet milliardinvestering i AI og løftede samtidig sløret for virksomhedens hidtil største AI-vision: "AI for alle", der skal gøre AI til hverdagsteknologi.

”Jeg er glad for at kunne dele vores ”AI for alle”-vision, der ved hjælp af Lenovos pocket-to-cloud computing-teknologier skal levere AI til alle - fra enkeltpersoner til globale virksomheder – uden at gå på kompromis med hverken beskyttelse af privatlivet eller datasikkerhed. Annonceringen understreger samtidig vigtigheden af vores AI-partnerskaber, hvor vi i fællesskab arbejder for at frigøre AI's potentiale til at skabe en smartere, mere inkluderende og bæredygtig verden”, siger Yuanqing Yang, bestyrelsesformand og administrerende direktør for Lenovo.. Foto: Lenovo

16.11.2023

SCM.dk

For niende år i træk samlede Lenovo i oktober måned en række af tech-branchens mest visionære ledere til at tale ved Lenovos årlige Tech World-event i Austin, Texas. Omdrejningspunktet for årets store innovationsevent var udviklingen inden for kunstig intelligens, og hvordan virksomheder kan udnytte det store potentiale i AI til at drive den intelligente, digitale transformation på tværs af brancher. I samme anledning præsenterede Lenovo en ny, ambitiøs AI-vision for hele virksomheden - "AI for alle." Målet er at gøre AI tilgængelig for alle. 

Som en del af den nye fælles vision annoncerede Lenovo, at virksomheden nu investerer yderligere én milliard dollars i AI-innovationer. I den forbindelse afslørede Lenovo også planerne for sin egen AI-teknologi, der skal levere AI på datacenterniveau direkte til virksomheder uanset størrelse og branche. 

Med ”AI for alle”-visionen sætter Lenovo også databeskyttelse og privatliv i højsædet. Det betyder blandt andet, at Lenovos nye AI-teknologi er designet til kunne operere isoleret på individuelle enheder eller lokale servere.  På den måde kan både virksomheder og individuelle brugere af AI-teknologien være forvisset om, at de informationer, som Lenovos AI lærer fra, ikke deles med åbne datasæt.

”Jeg er glad for at kunne dele vores ”AI for alle”-vision, der ved hjælp af Lenovos pocket-to-cloud computing-teknologier skal levere AI til alle - fra enkeltpersoner til globale virksomheder – uden at gå på kompromis med hverken beskyttelse af privatlivet eller datasikkerhed. Annonceringen understreger samtidig vigtigheden af vores AI-partnerskaber, hvor vi i fællesskab arbejder for at frigøre AI's potentiale til at skabe en smartere, mere inkluderende og bæredygtig verden”, siger Yuanqing Yang, bestyrelsesformand og administrerende direktør for Lenovo.

På Tech World præsenterede Lenovo også en række nye partnerskaber med nøgleaktører inden for AI, der tæller virksomheder som AMD, Microsoft og NVIDIA. Blandt andet udvider Lenovo og AMD deres samarbejde om AI-optimerede løsninger på tværs af hele Lenovos pc- og datacenterportefølje, der drives af AMD Ryzen-, EPYC- og Instinct-processorer. Derudover gik Lenovo og NVIDIA på scenen og præsenterede deres udvidede partnerskab om nye hybridløsninger og et ingeniørsamarbejde, der skal styrke virksomheders muligheder for at udnytte potentialet i generativ AI – uanset størrelse.

Læs også: Milliarder brugt på kæmpe it-investering

Desuden løftede Lenovo sløret for deres bud på fremtidens AI-PC samt en række nye AI-drevne funktioner og innovative enheder, herunder:

  • Lenovo AI professional service practice
  • Personal AI twin demo
  • Konceptfunktionen kaldet AI NOW
  • Et smartphone-skærmkoncept, der kan bøjes og formes efter brugerens behov

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.01.2026SCM.dk

AI-drevet software skaber gennemsigtighed og robusthed

26.01.2026SCM.dk

Forskere vil understøtte troværdig og tidsmæssigt korrekt information

26.01.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Hvide Sande vinder Danish Retail Award – drevet af mennesker og teknologi

23.01.2026Context& A/S

Sponseret

Fra fragmenterede processer til et sammenhængende ERP-, WMS- og CRM-fundament

23.01.2026SCM.dk

Nordisk-baltisk cybersamarbejde styrker fælles it-forsvar

21.01.2026AGR

Sponseret

AI i lagerstyring: Mere præcision, mindre mavefornemmelse

21.01.2026SCM.dk

Her er Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

19.01.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra mavefornemmelser til fakta: sådan arbejder DFDS med data i driften

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Business Central Update

Hold dig opdateret med, hvordan du kan arbejde smartere på tværs af salgs-, service-, projekt- og driftsteams.

Dato

28.01.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

28.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Fredericia