MiR vinder Dira Automatiseringsprisen

Robotproducenten MiR har vundet Dira Automatiseringsprisen 2015 for sin robot MiR100.

Danske Mobile Industrial Robots (MiR) har i år lavet aftaler med 20 forhandlere på tre kontinenter. Foto: MiR.

25.09.2015

SCM.dk

Den danskproducerede mobilrobot MiR100 har sikret sin procucent, Mobile Industrial Robots (MiR), Dira Automatiseringsprisen 2015. Det skriver Dira på sin hjemmeside.

Læs også: Dansk robot-virksomhed i international udvikling

Den pålidelige robot triller dagligt rundt i flere virksomheder og sparer tid for medarbejderne. Og det kombineret med en fair pris faldt i god jord hos Dira-prisens jury.

”Vi mener, at MiR har ramt et stort behov for en brugervenlig transportrobot til den rette pris. MiR100 vil således kunne frigøre mange hænder og kreative hoveder fra trivielle transportopgaver til værdiskabende arbejde på de danske virksomheder, hospitaler, etc. Det er innovation på højt plan”, lød det fra juryen med professor Ole Madsen fra Aalborg Universitet i spidsen.

Og ifølge jurymedlemmet kan MiR se frem til et sandt eksporteventyr:

”MiR har allerede slået hul på markedet og har bestemt potentialet til at udvikle sig til en eksportsucces, der kan omsætte for milliarder”, siger Ole Madsen.

50 indstillinger
I alt var der 50 indstillinger til prisen. Blandt indstillinger blev fire nomineret og besøgt af juryen. De fire nominerede var LIP Bygningsmaterialer, Elos Medtech Pinol, MiR samt Bornholms.

Læs også: De nominerede til DIRA's automatiseringspris er...

Juryen bestod af følgende:

  • Juryformand Ole Madsen, professor på Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet
  • Bjørn Godske, journalist på Ingeniøren med ansvar for produktion
  • Nigel Edmonson, direktør for MADE - Manufacturing Academy of Denmark
  • Peter Krogh, Technical Manager ved Vola A/S
  • Gæstemedlem og sidste års vinder, Jesper Riis, produktionschef hos Trelleborg Sealing Solution

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

19.02.2026SCM.dk

Ny undersøgelse spår vækst trods usikre tider

18.02.2026Inact ApS

Sponseret

Modenhed er den nye konkurrencefordel

18.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Eksklusivt Management Roundtable - Supply Chain som vækstmotor

17.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

AI i supply chain: Fra operationel støtte til strategisk ledelsesværktøj

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK