Ny Dachser Nordic topchef har dybe rødder i virksomheden

Efter 23 år i Dachser er Peter Hut udnævnt til Managing Director for Dachser Nordic. Peter Hut ser frem til at lede den tyske logistikvirksomhed mod nye milepæle i Norden.

"Jeg havde aldrig forestillet mig en lang karriere i logistikbranchen for at være ærlig. Men der var noget ved det dynamiske og stadigt skiftende arbejdsmiljø, der fangede mig. Jeg har aldrig haft en kedelig dag på arbejdet”, siger Peter Hut. Foto: Dachser

26.11.2024

SCM.dk

En novemberdag i 2001 tog Peter Hut sine første skridt ind i logistikkens verden med et studiejob hos Dachser Denmark i Kolding. Han vidste ikke, at det var starten på en lang rejse med en tysk logistikvirksomhed, der skulle vokse til en betydelig aktør på det nordiske marked:

"Jeg havde aldrig forestillet mig en lang karriere i logistikbranchen for at være ærlig. Men der var noget ved det dynamiske og stadigt skiftende arbejdsmiljø, der fangede mig. Jeg har aldrig haft en kedelig dag på arbejdet”, siger han med et smil.

Sommerferien tilbragte han med en praktisk lektion i logistik, med fysiske opgaver som læsning og losning af lastbiler. Mens han afsluttede sin kandidatgrad i International Business Development, fik han værdifuld erfaring på Dachsers terminal. Kombinationen af akademisk ekspertise og praktisk indsigt har lagt et solidt fundament for en karriere inden for logistik:

”Efter eksamen påbegyndte jeg en toårig periode på Dachsers hovedkontor i Kempten, Tyskland, med fokus på nordisk støtte. Det blev efterfulgt af en seks måneders mission i London om at etablere en ny filial”, siger Peter Hut.

Skæbnen bragte ham tilbage til de nordiske rødder, da Dachser overtog Haugsted-koncernen. Her begyndte en periode med skiftende roller og ansvarsområder i Danmark, Sverige og Norge. I de følgende år påtog han sig flere nøgleroller i hele regionen, hvor han aktivt hjalp med at styrke Dachsers position. Gennem succesfulde omstillinger og gode økonomiske resultater i Stockholm og Göteborg demonstrerede han sin evne til at levere resultater. Det førte til hans udnævnelse til General Manager for Hvidovre i 2018.

Peter Huts karriere nåede et foreløbigt højdepunkt i 2022, da han blev udnævnt til Country Manager for Danmark. Fra 1. januar 2025 overtager han så rollen som Managing Director for Dachsers nordiske organisation efter René Sidor. Peters vision er klar: 

”Selvom Dachser stadig er relativt ukendt i Norden, er jeg overbevist om, at vi tilbyder et solidt produkt, der opfylder markedets behov. Jeg ser frem til at præsentere dette for et bredere publikum i de kommende år og til at styrke vores tilstedeværelse i regionen”.

Tilbage da Peter Hut startede, havde Dachser kun én filial i Danmark. I dag er virksomheden vokset til 11 filialer fordelt over hele Norden. Som leder af den nordiske organisation har Peter Hut et klart mål for alle medarbejdere: at skabe en arbejdsplads, hvor folk ikke blot arbejder – de trives. Han bidrager til et inkluderende miljø, hvor kreativitet kan udvikles, og innovation har mulighed for at vokse. 

"Hver stemme tæller" er hans mantra, og han lytter aktivt til medarbejderne, overbevist om at de bedste idéer ofte kommer fra uventede kilder.

Selvom han betragter jobbet som meningsfuldt, er det klart for ham, hvad der virkelig betyder mest: ”Familien er det vigtigste for mig. Jeg sætter stor pris på balancen mellem arbejde og fritid, og jeg elsker at tilbringe tid sammen med mine børn og min familie. Og når de er gået i seng, kan jeg lægge mig ned på sofaen og se Netflix”, siger Peter med et glimt i øjet. 

Det er også et stærkt familieforhold, der har inspireret Peter til at blive den, han er i dag. Spørger man ham, hvem hans største rollemodel er, svarer han uden tøven: 

”Det er min far. Han lærte mig vigtigheden af empati og ydmyghed”.

Dachser er en af Europas førende logistikleverandører inden for stykgods, men Peter er klar over, at Dachser Nordic stadig er i en vækstfase. Målet er en højere kendskabsgrad, men vigtigst af alt: at fortsætte med at levere et godt produkt til kunderne. Han lægger stor vægt på at lære af dygtige medarbejdere og mener, at det er en vigtig faktor bag den positive udvikling i Norden for logistikvirksomheden. Med sine mere end to årtier i Dachser har han altid troet på kvaliteten af virksomhedens tjenester: 

"Dachser har et robust logistiknetværk, der giver virksomheder ro i sindet og et lavere stressniveau. Vi har kompetente medarbejdere og solide systemer, der sikrer en pålidelig drift”.

Læs også: På vej mod mest profitable år siden covid-krisen

"Work smarter, not harder" er Peter Huts råd: 

"Med et robust system, der dækker hele Europa, giver vi vores kunder mulighed for at optimere deres forsyningskæde og reducere kapitalomkostninger ved at minimere lagerbeholdningen og sikre rettidige leveringer. Ved at reducere lagerbeholdningen og risikoen for skader eller forsinkede leveringer frigør vores løsninger kapital, der kan bruges til smartere investeringer. Derudover kan vores dygtige personale og lokale kundeserviceteam altid yde support og assistance, hvis der opstår uforudsete situationer”, slutter Peter Hut.

Kilde: Dachser

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.01.2026SCM.dk

Maersk tester endnu en gang sikkerheden i Det Røde Hav

13.01.2026SCM.dk

Ny ladeinfrastruktur til tung trafik accelererer grøn omstilling på Fyn og i Vejle

12.01.2026SCM.dk

DSV sælger USA Truck

12.01.2026SCM.dk

Ny EU-regel giver dansk transportbranche større fleksibilitet

09.01.2026SCM.dk

Suezkanalen er stadig stort set tom for skibe

09.01.2026SCM.dk

Logistikvirksomhed indarbejder kunstig intelligens på tværs af landegrænser

09.01.2026SCM.dk

Rekordstor interesse for grøn omstilling: 920 el-lastbiler og 114 ladeprojekter får støtte

07.01.2026SCM.dk

DHL og CMA CGM lancerer bæredygtig søfragt-løsning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

Heading to NRF? Stop by and see us at booth #5730 and be sure to check out our NRF Hub where you can preview what we’ll have in store for you at the Big Show

Dato

11.01.2026

Sted

NRF 2026, Javits Center, New York

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online