Ny kampagne skal få flere kvinder ind i de maritime fag

Kampagnen ”Girl Power i Det Blå Danmark”, der starter i dag, skal få flere piger og kvinder til at kigge i retning af det maritime, når de skal vælge uddannelse og karriere. En anden kampagne skal bekæmpe mobning og chikane i industrien.

Kampagnen ”Girl Power i Det Blå Danmark” starter i dag, mandag d. 2. september. Illustration: Det Blå Danmark.

02.09.2019

SCM.dk

Det ligger næsten i betegnelsen. Langt størstedelen af de danske sømænd er således lige præcis… mænd. Blot i omegnen af tre procent af de ansatte i den danske søfartsindustri er kvinder, men det vil Danske Rederier lave om på med en ny kampagne.

Læs også: Organisation hylder kvinder i transportbranchen

”Girl Power i Det Blå Danmark” starter i dag, mandag d. 2. september og løber hele måneden med det formål at få flere piger og kvinder til at kigge i retning af det maritime, når de skal vælge uddannelse og karriere.

Indsatsen er orkestreret af Det Blå Danmarks fælles rekrutteringskampagne, World Careers, der i forvejen har som raison d’etre at skaffe folk til den maritime sektor, foruden af øge kendskabet til Det Blå Danmark.

”Vi sætter i september måned fokus på alle de seje kvinder, som arbejder inden for den maritime branche. Vi vil gerne vil være med til at inspirere andre unge kvinder til at vælge en karriere inden for det maritime. Der eksisterer nemlig et hav af muligheder”, siger kampagneleder for World Careers, Anne Bay Riisager.

Historier fra kvindelige rollemodeller er blandt kampagnens elementer. Illustration: Det Blå Danmark.

Det er i høj grad på de sociale medier, der bliver sat ind. I løbet af kampagneperioden vil alle relevante platforme således være spækket med indhold, der henvender sig til kvinder, fx i form af historier fra kvindelige rollemodeller, ligesom der er er oprettet en ’mere feminin’ hjemmeside.

”Kampen om de unge er sværere end nogensinde, og det kræver en kontinuerlig tilstedeværelse og indsats for at få dem til at kigge i retning af det maritime. Det Blå Danmark er en branche, der er udfordret på, at mange kvinder ser det som et mandefag, og det syn skal vi have ændret”, siger Anne Bay Riisager.

Plads til alle og ny helpline
Samtidig med starten på den kvinderettede indsats fra Det Blå Danmark, søsætter organisationen Sea Health & Welfare (SHW) kampagnen ’Be a buddy – not a bully’, der skal bekæmpe mobning og chikane i søfarten, og ’skabe et sundt og sikkert arbejdsmiljø til søs’, som det hedder.

Fra SHW’s side ønsker man sig ’en handelsflåde, hvor der er plads til alle - uanset køn, etnicitet, hudfarve, seksuelle orientering, religiøse overbevisning m.m.’. Den nye kampagne, der officielt startede i går, den 1. september, omfatter derfor bl.a. en vejledning med eksempler på – og løsninger til – at stoppe krænkende adfærd.

Et andet element i kampagnen er en ny helpline, hvor søfarende, der oplever krænkende adfærd, kan søge fortrolig og uvildig støtte og vejledning i sager om chikane og mobning til søs. Det udspil bakker man helhjertet op om hos Danske Rederier.

”Det er et rigtig vigtigt initiativ. Kampagnen indeholder mange gode elementer, som kan bruges til at gøre op med krænkelser - både til lands og til vands”, siger direktør Anne Windfeldt Trolle, som samtidig fortæller, at man vil gøre sit til at hjælpe indsatsen på vej.

Læs også: DSV opdaterer sine etiske retningslinjer

”Kampagnens materiale er rigtig brugbart. Det er dog klart, at initiativet ikke kan stå alene, og vi er derfor ved at se på, hvordan vi kan bistå rederierne med at få principperne og de gode intentioner til - i det omfang de ikke er det allerede – at blive til virkelighed ude på skibene”, siger hun.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle