Ny retspraksis i Europa: Klimabeskyttelse som menneskeret

2400 schweizere fik i går ret i, at klima er en menneskeret, som stater skal beskytte. Og at Schweiz ikke lever op til den forpligtelse.

Foto: 123rf.com

11.04.2024

SCM.dk

En forening for ældre schweiziske kvinder har opnået en bemærkelsesværdig sejr ved Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol i en sag, der markerer en juridisk milepæl i kampen for at holde europæiske regeringer ansvarlige for deres rolle i den globale opvarmning. 

Kvinderne har i deres søgsmål argumenteret for, at de ikke kunne forlade deres hjem under hedebølger og har derfor sagsøgt den schweiziske regering for ikke at beskytte dem tilstrækkeligt.

I sin afgørelse fastslog domstolen, at Schweiz ikke havde opfyldt sine forpligtelser i henhold til den europæiske menneskerettighedskonvention, herunder at beskytte retten til "privatliv og familieliv" mod alvorlige virkninger af klimaforandringer. Dette inkluderede en utilstrækkelig kvantificering af nationale drivhusgasudledninger og manglende tiltag for at møde CO2-emissionsmål.

Schweiz har som mål at skære 50 procent af CO2-udledningerne inden 2030 og at nå målet med bl.a. brug af købt CO2-kompensation i andre lande. I søgsmålet angiver sagsøgerne, at hvis alle lande havde samme strategi, kunne den globale opvarmning kunne ramme tre grader i 2100.

En betydningsfuld beslutning

Til  Politiken siger Henrik Andersen, lektor ved CBS og forsker i international klimaret:  

"Det er en stor dag af to årsager. Den ene ligger i det her med, at vi finder ud af, at konventionen kan anvendes på klimaforandringer. Og det andet ligger i, at vi også får slået fast, at ngo’er har adgang til at køre de her sager."

Afgørelsen forventes at have langtrækkende konsekvenser for klimaaktivisme og klimaretssager i hele Europa og muligvis globalt. "Vi forventer, at den her afgørelse vil påvirke klimaaktivisme og klimaretssager over hele Europa og ud i verden," udtaler Joie Chowdhury, advokat for klimagruppen The Centre for International Environmental Law ifølge The Guardian.

Selvom dommen primært er rettet mod Schweiz, har den symbolsk betydning og potentiale til at skabe præcedens i lignende sager i andre lande. 

Klar besked til nationale domstole

Menneskerettighedsdomstolen afleverer også en kritik af de schweiziske domstole, som i to retsinstanser siden 2016 har afvist at behandle sagen. Kritikken er konkret, at domstolene ikke har taget klagen seriøst og ikke har taget “den overvældende videnskabelige bevisbyrde angående klimaændringer i betragtning”. 

Dommen gør også en indsats for at understrege, at de nationale domstole spiller en nøglerolle i klimaretssager. I forbindelse med denne sag afviste Menneskerettighedsdomstolen da også samtidig at behandle en sag fra Portugal, fordi sagsøger ikke havde “udtømt de retlige muligheder for at prøve sagen i Portugal”. 

Samlet sender det et signal om, at retten til et bæredygtigt klima har juridisk gyldighed og skal behandles seriøst af nationale domstole.

- EHS

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.08.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Den digitale forsyningskæde er blevet en forudsætning for jeres vækst

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online