Ny topledelse hos frontløber på servicerobotter Blue Ocean Robotics

En solid vækst stiller stadig stigende krav til direktionen hos en af sværvægterne i Europas robotindustri. Derfor forstærker Blue Ocean Robotics nu sin ledelse med to erfarne profiler.

Janus Doré Pagh skal med sin stærke kommercielle baggrund fra lederpositioner i bl.a. Cobham SATCOM sikre, at Blue Ocean Robotics styrkes fremad på især den kommercielle del. Foto: Blue Ocean Robotics.

09.03.2022

SCM.dk

Verden har for alvor fået øjnene op for servicerobotters berettigelse under pandemien, hvor automatiseret desinfektion, mobil telepresence, effektiv genoptræning og et sundt arbejdsmiljø for alvor er kommet på agendaen. Denne udvikling afspejles også i en stigende efterspørgsel på Blue Ocean Robotics’ tre typer servicerobotter UVD Robots, GoBe Robots og PTR Robots. Nu fordrer væksten en forstærket direktion i robotfirmaet.

Claus Risager har taget initiativ til at træde ud af hjørnekontoret og ind træder nu Janus Doré Pagh som ny CEO i Blue Ocean Robotics. Selskabet får også ny CFO: Carsten Gram Andersen Den nye direktion i Blue Ocean Robotics består således af de to grundlæggere John Erland Østergaard (CTO) og Claus Risager (CSO) samt af den nye CEO Janus Doré Pagh.

Jeg glæder mig over, at vi nu har fundet den helt rigtige kandidat til at lede og videreudvikle en af Europas største producenter af servicerobotter i dén retning, som vi allerede har igangsat med en ambitiøs udviklings- og vækststrategi, siger bestyrelsesformand i Blue Ocean Robotics, Jens Aaløse.

Janus Doré Pagh skal med sin stærke kommercielle baggrund fra lederpositioner i bl.a. Cobham SATCOM, Berendsen Group og Icopal Group sikre, at selskabet styrkes fremad på især den kommercielle del.

”Jeg ser meget frem til at gøre mit til, at Blue Ocean Robotics kan fortsætte sin vækst. I en verden med voksende mangel på arbejdskraft og et stigende antal ældre er det tvingende nødvendigt at indtænke nye teknologier og robotter for at klare udfordringerne i bl.a. sundhedssektoren. Servicerobotter er en central del af løsningen, når kvalitet og produktivitet skal løftes samtidig. Ydermere vil service til patienten og arbejdsmiljøet for sundhedspersonalet nå et højere niveau”, påpeger den nye CEO i Blue Ocean Robotics, Janus Doré Pagh.

Læs også: Kapitaltilførsel skal accelerere global ekspansion af fynske robotter

Ændringen træder i kraft den 1. marts, hvor den hidtidige CEO i selskabet ser frem til at udfylde sin nye rolle som CSO. I den nyoprettede stilling skal han især fokusere på de langsigtede strategiske muligheder. Claus Risager fortsætter i bestyrelsen og direktionen.

”Blue Ocean Robotics har fået en størrelse som virksomhed, som jeg ikke har ledet før. Der indgår nye ting i at udvikle et firma frem til en milliardomsætning, og derfor har jeg ønsket at få ansat en ny CEO, som har prøvet en sådan rejse før, så vi kan bygge virksomheden videre på disse erfaringer. Det er rationalet i min beslutning om rolleskift, som bestyrelse og investorer også kan se en god mening i”, siger Claus Risager.

Som robot-ildsjæl har Claus Risager spillet en nøglerolle i danske robotindustris udvikling fra slutningen af 80erne. Han var med til at opbygge den danske robotklynge, som siden har fostret en branche med mere end 300 robot- og automationsfirmaer. Siden 2013 har han stået i spidsen for Blue Ocean Robotics, som i dag beskæftiger 225 medarbejdere.

Blue Ocean Robotics nyudnævnte CFO Carsten Gram Andersen tiltræder ligeledes 1. marts som leder af selskabets finans- og IT-afdeling og tilfører mere end 25 års erfaring fra sin baggrund fra ledende stillinger hos blandt andet Glycom, Lundbeck og A.P. Møller - Mærsk.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense