Peter Skov modtager Plastprisen 2014

Branchehæderen Plastprisen går i år til Peter Skov, der netop er fratrådt som direktør i Plastindustrien. Peter Skov får prisen for sin indsigtsfulde arbejdsindsats for plastbranchen i de 15 år, hvor han har siddet i direktørstolen.

På billedet ses Peter Skov (th.), der modtager Plastprisen 2014. Prisen bliver overrakt af Plastindustriens formand Søren Ulstrup (tv.). Foto: Plastindustrien.

14.05.2014

SCM.dk

I 1999 tiltrådte Peter Skov som direktør i Plastindustrien – de danske plastvirksomheders brancheforening. Det blev hans entré i en branche, som han siden da har været en markant del af. Nu kan han også skrive Plastpris-vinder på CV’et.

Peter Skov får prisen for sin mangeårige indsats i branchen, hvor han blandt andet har været meget engageret i miljøspørgsmål og i at fremme rammevilkårene for de danske plastvirksomheder.

”Jeg er gennem årene er kommet til at holde meget af plastbranchens med dens mange originaler og helt uforlignelige entreprenørånd. Jeg har selv været med til at uddele Plastprisen 14 gange til en imponerende række af personer, der er alle har gjort en stor indsats for den danske plastindustri. Derfor er jeg også helt utrolig stolt over den her anerkendelse af mit i den store sammenhæng beskedne bidrag”, udtaler Peter Skov.

Læs også: Virksomheden Bornholms vinder Coop Grøn Idépris

Søren Ulstrup, formand for Plastindustrien, overrakte officielt prisen på branchens årsdag Plastdagen 8. maj. I forbindelse med overrækkelsen sagde Søren Ulstrup følgende om årets prismodtager:

”Peter Skov har udviklet sig til en Mr. Plastic. Alle i branchen vil helt sikkert kende til Peter Skovs engagement, indsigt og bankende hjerte for den danske plastindustri. Det er næsten umulig opgave at skulle opregne den lange liste over Peters mange fortjenester, og derfor var vi i bestyrelsen slet ikke var i tvivl om, at han har været årets bedste kandidat”.

Læs også: Ti tendenser for fremtidens emballage

Det er branchen selv, der indstiller vinderen af prisen til Plastindustriens bestyrelse, der derefter afgør, hvem af de indstillede, der skal have prisen.

Foruden æren og en akrylstatuette af kunstneren Markan Christensen får vinderen en check på 25.000 kroner.

Plastindustriens nye direktør hedder Thomas Drustrup, der overtog stillingen efter Peter Skov den 15. april.

- JDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Webinar
BITO inviterer igen til gratis webinar: 'Find den perfekte lagerløsning til din virksomhed'

Vores webinar tilbage i juni var en stor succes! Hvis du gik glip af det, så får du her en ny chance den 17. september.2025.

Dato

17.09.2025

Tid

11:00

Sted

Online via TwentyThree

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Copilot Agents Special

Hvordan kan Copilot Agents optimere din arbejdsdag?

Dato

17.09.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense