Peter Skov modtager Plastprisen 2014

Branchehæderen Plastprisen går i år til Peter Skov, der netop er fratrådt som direktør i Plastindustrien. Peter Skov får prisen for sin indsigtsfulde arbejdsindsats for plastbranchen i de 15 år, hvor han har siddet i direktørstolen.

På billedet ses Peter Skov (th.), der modtager Plastprisen 2014. Prisen bliver overrakt af Plastindustriens formand Søren Ulstrup (tv.). Foto: Plastindustrien.

14.05.2014

SCM.dk

I 1999 tiltrådte Peter Skov som direktør i Plastindustrien – de danske plastvirksomheders brancheforening. Det blev hans entré i en branche, som han siden da har været en markant del af. Nu kan han også skrive Plastpris-vinder på CV’et.

Peter Skov får prisen for sin mangeårige indsats i branchen, hvor han blandt andet har været meget engageret i miljøspørgsmål og i at fremme rammevilkårene for de danske plastvirksomheder.

”Jeg er gennem årene er kommet til at holde meget af plastbranchens med dens mange originaler og helt uforlignelige entreprenørånd. Jeg har selv været med til at uddele Plastprisen 14 gange til en imponerende række af personer, der er alle har gjort en stor indsats for den danske plastindustri. Derfor er jeg også helt utrolig stolt over den her anerkendelse af mit i den store sammenhæng beskedne bidrag”, udtaler Peter Skov.

Læs også: Virksomheden Bornholms vinder Coop Grøn Idépris

Søren Ulstrup, formand for Plastindustrien, overrakte officielt prisen på branchens årsdag Plastdagen 8. maj. I forbindelse med overrækkelsen sagde Søren Ulstrup følgende om årets prismodtager:

”Peter Skov har udviklet sig til en Mr. Plastic. Alle i branchen vil helt sikkert kende til Peter Skovs engagement, indsigt og bankende hjerte for den danske plastindustri. Det er næsten umulig opgave at skulle opregne den lange liste over Peters mange fortjenester, og derfor var vi i bestyrelsen slet ikke var i tvivl om, at han har været årets bedste kandidat”.

Læs også: Ti tendenser for fremtidens emballage

Det er branchen selv, der indstiller vinderen af prisen til Plastindustriens bestyrelse, der derefter afgør, hvem af de indstillede, der skal have prisen.

Foruden æren og en akrylstatuette af kunstneren Markan Christensen får vinderen en check på 25.000 kroner.

Plastindustriens nye direktør hedder Thomas Drustrup, der overtog stillingen efter Peter Skov den 15. april.

- JDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

SCM.dk

EU-regler kan bremse brugen af genanvendt plast

SCM.dk

OT-sikkerhed lever et skjult og risikofuldt liv i mange virksomheder

24.06.2026SCM.dk

Fagorganisation: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

23.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vinder af LED-sikkerhedslampe

19.06.2026SCM.dk

STARK styrker ledelsen af nyt distributionscenter

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams