Rapport: Moderne slaveri er udbredt i tunindustrien

En ny rapport fra Business & Human Rights Resource Centre kalder til øjeblikkelig handling med beskeden om, at tunbrands over hele verden fejler i at sikre ordentlige arbejdsforhold for fiskere i Stillehavet, der i mange tilfælde udsættes for moderne slaveri.

Tunfiskere i Stillehavet lider under ekstremt dårlige arbejdsforhold og de store brands gør ikke nok for at rette op på det, ifølge ny rapport..

06.06.2019

SCM.dk

Stillehavet er hjem for størstedelen af klodens tunfiskeri med næsten 60 procent af omsætningen på verdensplan. Alvorlige brud på menneskerettighederne, herunder tvangsarbejde, slaveri, menneskehandel, børnearbejde og rapporter om migrantarbejdere købt og solgt som slaver og kastet over bord, hvis de klager eller kommer til skade er midlertid udbredt.

Læs også: Blockchainsamarbejde skal skabe åbenhed i mineralforsyningskæder

Det fremgår af n ny rapport, Out of Sight: Modern Slavery in Pacific Supply Chains of Canned Tuna, fra Business & Human Rights Resource Centre, der viser, at tunproducenterne fejler, når de skal bakke deres politikker op med handling. Rapporten er baseret på en spørgeskemaundersøgelse af verdens største tunbrands.

”Moderne slaveri er gennemgående i fiskeriet, hvor tunforsyningskæden er fjern, kompleks og uigennemsigtig. Men på trods af mange års chokerende afsløringer, gør tunfiskeselskaberne ikke særlig meget for at beskytte arbejdstagerne”, siger Amy Sinclair, forfatter til rapporten og Pacific Researcher hos Business & Human Rights Resource Centre (BHRRC). Hun tilføjer:

”I denne rapport konstateres det, at de fleste tunbrands skal øge deres indsats betydeligt for at identificere, imødegå og forhindre moderne slaveri i deres forsyningsnet, og yde retshjælp til arbejderne for at fjerne dette misbrug”.

Læs også: Ny blockchain-standard skal skabe effektivitet i forsyningskæderne

Ud af 35 virksomheder var der blot fire, der svarede, at de udførte processor til nødvendig omhu (due diligence) specifikt for at afdække moderne slaveri i deres forsyningskæder og kun 20 procent svarede, at de har kortlagt deres hele forsyningskæder.

- SDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Rådvilde SMV'er vil gerne i gang - hvis det virker

25.04.2025SCM.dk

Unge efterspørger social bæredygtighed på arbejdspladsen

25.04.2025SCM.dk

LEMAN går forrest i klimakampen med ambitiøse klimamål

24.04.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Navigating pricing in an era of tariffs and trade shifts

24.04.2025SCM.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

22.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Strategisk sparring og styrket samarbejde

22.04.2025SCM.dk

Kun 29 procent af supply chain organisationer er klar til fremtiden

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle