Sådan kan man arbejde med natur-risici

Naturens udvikling udgør i sig selv risici for virksomheder. Nye retningslinjer og værktøjer er på nippet til at kunne hjælpe. Der er milliarder på spil.

Foto: 123rf.com

26.01.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, SCM.dk

Er ændringer i det naturlige miljø virkelig så stor en risiko? Ja, siger utallige analyser på makroniveau. Som en rapport fra Verdensbanken i 2021, som forudså at det globale bnp ville falde med beløb på fantasillion-niveau i 2030 pga. delvise kollaps i økosystemer med den største impact i lande, der i forvejen har svage økonomier. 

Men ganske få analyser har set på hvad natur-risici har betydet for konkrete virksomheder. Det rådede BloombergNEF, en amerikansk tænketank, bod på med en rapport fra december 2023 med 10 eksempler. De viser, at den finansielle betydning af at virksomheder forstår og håndterer deres impact på og afhængighed af det naturlige miljø. 

Konkrete eksempler på naturen som risiko

I rapporten fra BloombergNEF kan man bl.a. se, hvordan: 

  • byggeriet af Teslas store fabrik ved Berlin blev forsinket, fordi man underkendte betydningen af vigende grundvandsniveau. 
  • en fjerkræsproducent mistede millioner pga. for dårlige sikring mod biorisici, som gav fugleinfluenza mulighed for at sprede sig – også til forsyningskæden.
  • tre virksomheder i alt måtte betale 10 milliarder dollar, fik deres produktionstilladelser inddraget og virksomhedshandler gik i vasken pga. sager om udledninger af skadelige stoffer til naturen. 
  • sager om afskovning afholder en brasilianske kødproducent fra at blive optaget på den amerikanske børs, hvilket anslås til at hindre adgang til noget der ligner 20 milliarder dollar for virksomheden.
  •  

Risikoen er tydeligvis ikke kun teoretisk. Af samme grund er flere værktøjer på vej, som kan hjælpe virksomheder og ikke mindst deres investorer med at håndtere risikoen efter samme opskrift som klimarisici. De to fremmeste er Taskforce on Nature-related Financial Disclosures (TNFD), som er lanceret, og Science-Based Targets for Nature, som er i en testfase. 

Hvordan gør man?

Begge organisationer deltog i et webinar organiseret af konsulentvirksomheden McKinsey i denne uge. Det samlede budskab og opskriften på at arbejde med natur-relaterede risici var, at den indledende fase har to dimensioner: 

  • At vurdere virksomhedens impact på og afhængighed af naturen og hvilke risici og muligheder de udgør – så man ved, hvor man står.
  • At nå frem til en fælles forståelse og forklaring på hvorfor, man vil arbejde med natur-risici, fordi det vil hjælpe arbejdet, når der skal tages svære beslutninger og der evt. opstår modstand.

De næste skridt i planen vil ifølge SBTN Executive Director Erin Billman være, at 

  1. Arbejde med værdikæden – både leverandører og kunder
  2. Etabler baseline ved at kigge på virksomhedens væsentlighedsanalyse og få SBTN til at vejlede
  3. Design og udfør indsatser
  4. Rapporter offentligt om fremskridt og planer for fremtiden.

TNFD’s Executive Director Tony Goldner, som i sidste uge fik 320 virksomheder meldt til som ”early adopters”, tilføjede, at det for dem var tydeligt, at de frivillighedsbaserede værktøjer, som man nu ser udviklet, er en rigtig god start. 

”Men alting peger i retning af lovgivning og indflydelse på adgangen til kapital. Det her handler ikke om rapportering eller ansvarlighed – det er en strategisk risiko,” sagde han. 

Webinaret tog også fat på spørgsmålet om, hvordan man involverer og får accept fra virksomhedens øverste ledelse på et så teknisk og videnskabeligt tungt emne. Det havde Tony Goldner også et klart råd til: 

“Som altid er det helt essentielt at have topledelsen med. Vores råd er, at man italesætter arbejdet som et spørgsmål om resilience – om overlevelse og evnen til at tilpasse sig. Det er det overlappet mellem risiko og værdiskabelse ligger.”

Læringer fra test af SBTN

Siden maj 2023 har 17 virksomheder deltaget i en test af Science-Based Targets for Nature’s værktøj til at sætte og få godkendt målsætninger for håndtering af naturpåvirkning. Testfasen afsluttes til maj i år, men SBTN har for nylig udgivet sine først overvejelser og læringer. De er: 

  • Der er flere muligheder en risikostyring – arbejdet med at etablere forståelsen af impact på og afhængigheden af naturen giver værdifuldt input til virksomhedens planer for fremtiden.
  • Metoden i SBTN-værktøjet kan både bekræfte og øge ambitionsniveauet, fordi flere faktorer bliver afdækket.
  • Man finder andre typer risici og impacts i sin værdikæde, når man undersøger den grundigt for natur-risici, og muligheder for at foretage omkostningsbesparende indsatser.
  • Der skal fortsat arbejdes med at finde balance mellem videnskabelig indsigt, og hvad der er muligt for virksomhederne i praksis
  • Der skal helt specifikke færdigheder og kompetencer til at arbejde med naturrisici. De kan hyres eller udvikles internt eller købes eksternt. SBTN er i gang med at udvikle tools til det første.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

SCM.dk

Nordisk alliance skal styrke forsvar og resiliens

SCM.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.07.2026

Sted

Online