Større fleksibilitet for chauffører

En ny aftale mellem DI/ATL og 3F Transport giver godschauffører, der kører i natperioden, mulighed for at arbejde i op til 15 timer til gengæld for en ekstra, arbejdsgiverbetalt pause. ATL’s branchedirektør ser aftalen, der er frivillig for både vognmand og godschauffør, som en stor sejr for branchen.

Lars William Wesch, branchedirektør i ATL.. Foto: Büreau Jantzen

06.12.2023

SCM.dk

I dag må godschauffører, som kører i natperioden, højst have en daglig arbejdstid på ti timer inden for en 24 timers periode. Men en ny bekendtgørelse fra Beskæftigelsesministeriet har åbnet for, at den daglige arbejdstid ved arbejde ind i natperioden nu kan forlænges til maksimalt 15 timer.

Den mulighed har DI/ATL og 3F Transport valgt at udnytte. Parterne har skrevet ind i ATL-overenskomsten, at chauffør og vognmand kan indgå en frivillig, individuel aftale, der giver chaufføren mulighed for at arbejde i op til 15 timer til gengæld for en ekstra, arbejdsgiverbetalt pause, der kan afholdes eller spares op.

Branchedirektør i ATL, Lars William Wesch, er glad for aftalen med 3F Transport og ser især fordele for virksomheder og chauffører, der kører eksport eller distribution på tværs af landet.

”Vi kender historierne om chauffører med natarbejde, der kan blive tvunget ud i længere ophold, hvis de bliver forsinkede undervejs med de udfordringer, det giver for dem selv og virksomheden. Med aftalen med 3F Transport, der nu er føjet til ATL-overenskomsten, giver vi vognmand og chauffør mulighed for langt mere fleksibilitet i arbejdsdagen”, siger Lars William Wesch.

Læs også: Pakkelevering i Sydjylland stiger markant

Lars William Wesch fortæller, at ATL gennem lang tid har arbejdet for den nye ordning, der først er blevet praktisk mulig med Beskæftigelsesministeriets bekendtgørelse.

Samtidig understreger han, at muligheden for at lempe på loftet for den maksimale arbejdstid, der udspringer af EU’s arbejdstidsdirektiv for mobile lønmodtagere, hverken berører køre-hviletidsbestemmelserne eller de øvrige arbejdstidsregler.

”Køre-hviletidsbestemmelserne og de øvrige arbejdstidsregler, herunder reglerne om maksimal ugentlig arbejdstid, gælder naturligvis fortsat, selvom en chauffør og en arbejdsgiver aftaler at bruge ordningen”, siger Lars William Wesch.

Aftalen mellem DI/ATL og 3F Transport er trådt i kraft den 1. december 2023. 

Fakta:

For at udvide den maksimale arbejdstid ved arbejde ind i natperioden fra ti til 15 timer i en periode på 24 timer er det en forudsætning, at virksomheden og medarbejderen indgår en frivillig aftale, der tilføjes som en allonge til ansættelseskontrakten (i ATL-overenskomsten er natperioden aftalt som tidsrummet kl. 00-04 med mindre andet er aftalt i en lokalaftale).

Chaufføren har efterfølgende krav på følgende:

1. Ved national kørsel får medarbejderen en betalt pause på 30 minutter per arbejdsdag, udover den selvbetalte pause.

2. Ved internationale transporter afholdes en times ekstra dagligt hvil udover det daglige hvil, der i forvejen følger af køre- og hviletidsbestemmelserne.

Pausen eller det ekstra hvil kan på anmodning fra medarbejderen akkumuleres til hele betalte fridage.

For hver dag en medarbejder er omfattet af bestemmelsen, akkumuleres en halv time per arbejdsdag til frihed betalt efter sygelønsbestemmelsen.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.03.2026SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

20.03.2026SCM.dk

Rekordår for Bring med 29 procent vækst

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

18.03.2026SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

18.03.2026SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

17.03.2026SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online