Supply chain resilience driver 18% stigning i globale opkøb og fusioner

Trods høje renter og beskeden økonomisk vækst steg global aktivitet inden for fusioner og opkøb (M&A) i 3. kvartal 2024 med en stigning på 18 procent i den samlede transaktionsværdi sammenlignet med året før. Årsagen er ikke mindst ønsket om at skabe mere robuste forsyningskæder.

Den største transaktion relateret til forsyningskæden i kvartalet var fusionen mellem China First Heavy Industries og China Shipbuilding til en værdi af 16 milliarder USD. Dette var også den største aftale i industrisektoren i 3. kvartal 2024 efterfulgt af TowerBrook Capital Partners og Clayton, Dubilier & Rice's opkøb af R1 RCM for 9 milliarder USD og Boeings opkøb af Spirit AeroSystems for 8 milliarder USD. Foto: 123rf.com

07.11.2024

SCM.dk

Ifølge GlobalData’s seneste rapport, “Global M&A Deals in Q3 2024 – Top Themes by Sector”, steg antallet af transaktioner med 4 procent fra 3. kvartal 2023 til 7.890 handler i 3. kvartal 2024.

"En stigning i geopolitiske spændinger, befolkningstilvækst, miljømæssige, sociale og governance-forhold (ESG), arbejdskraftmangel og digital transformation har alle bidraget til et større fokus på aftaler relateret til forsyningskæden. Dette gælder særligt for sektorerne bilindustri, forbrugervarer, basismaterialer, sundhed, transport, infrastruktur, logistik og industri”, fortæller Priya Toppo, Strategic Intelligence Analyst hos GlobalData, forklarer Priya Toppo, analytiker i Strategic Intelligence hos GlobalData. 

Læs også: Elektronisk affald fra AI-sektoren bliver en af fremtidens store udfordringer

Den største transaktion relateret til forsyningskæden i kvartalet var fusionen mellem China First Heavy Industries og China Shipbuilding til en værdi af 16 milliarder USD. Dette var også den største aftale i industrisektoren i 3. kvartal 2024 efterfulgt af TowerBrook Capital Partners og Clayton, Dubilier & Rice's opkøb af R1 RCM for 9 milliarder USD og Boeings opkøb af Spirit AeroSystems for 8 milliarder USD.

"Nordamerika dominerede fortsat M&A-aktiviteten med 3.112 transaktioner til en samlet værdi af 325 milliarder USD i 3. kvartal 2024. Europa, Kina, Sydamerika og Mellemøsten og Afrika oplevede dog et fald i værdien af deres transaktioner sammenlignet med året før", tilføjer Toppo.

”Udsigterne for M&A-aktivitet i det sidste kvartal af 2024 er forsigtigt optimistiske, da potentielle rentenedsættelser i nogle markeder og en generelt forbedret global økonomisk udsigt kan drive aktiviteten fremad. Store aftaler kan dog støde på udfordringer, især i USA, hvor antitrust-spørgsmål fortsat er et fokusområde for myndighederne", konkluderer Toppo.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams