Torm sætter store tal på 2017

Rederiet Torm er kommet med en såkaldt markedsopdatering, hvor selskabet blandt andet fortæller om forventninger til 2017, udnyttelse af optioner på bygning af to nye skibe og et tilhørende finansieringstilsagn fra ABN Amro.

Torm forventer store tal for 2017. Derudover køber rederiet skibe for knap 450 mio. kroner, fremgår det af rederiets markedsopdatering. Foto: Torm.

24.01.2018

SCM.dk

Torm venter et driftsresultat for 2017, EBITDA, på et sted mellem 155-160 mio. dollar (omkring 970 mio. kr.). Det giver et resultat før skat i intervallet 0-5 mio. dollar eksklusive eventuelle nedskrivninger som følge af den årlige værdiforringelsestest, skriver Ritzau.

Analytikerne ventede til sammenligning et driftsresultat på 154 mio. dollar for året, fremgår det ifølge et estimat fra Bloomberg News. Torm offentliggør ikke selv finansielle prognoser.

Køber skibe til 450 mio. 
Rederiet oplyser desuden, at det har udnyttet to optioner på bygningen af to LR1-skibe til en samlet investering på 74 mio. dollar (knap 450 mio. kr.)

De ventes leveret i 2019 til og med første kvartal 2020, og i forbindelse med de to nybygninger har rederiet fået tilsagn fra ABN Amro om ”attraktiv” skibsfinansiering på op til 50 mio. dollar, fremgår det af Ritzau.

Af markedsopdateringen fremgår det også, at Torm per 19. januar havde afdækket 40 pct. af indtjeningsdagene i første kvartal 2018. Det svarer til en gennemsnitlig TCE-rate på 15.926 dollar per dag.

Læs også: Maersk Line har lukket Hamborg Süd-handel

Tager man et kig på Torms skibsværdier, så viste fjerde kvartal af 2017 en stigende tendens. Den samlede værdi af rederiets flåde er steget med cirka 4 pct.point i forhold til 31. september. Værdien af Torms flåde inklusive nybygninger var således 1579 mio. dollar per 31. december. 

-JJK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

28.11.2025SCM.dk

SCM medie lukker og slukker

27.11.2025PALOMAT

Sponseret

Sidste chance: PALOMAT® ER GÅET HELT I SORT 🖤

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brænder inde med 700.000 ton tomatpure

25.11.2025SCM.dk

Innovation: Danmark investerer massivt i grønne og digitale iværksættere

24.11.2025GS1 Denmark

Sponseret

Nu kommer det – passet der holder digital snor i alle produkter

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle