Virksomheder dropper ESG-opkvalificering: "Løfter foden fra speederen"

Færre virksomheder sender medarbejdere på ESG-kurser efter EU har lempet kravene til bæredygtighedsrapportering

Foto: Dansk Erhverv

04.08.2025

SCM.dk

I kølvandet på EU’s omnibus-direktiv oplever kursusudbydere et markant fald i tilslutningen til ESG-uddannelser. Interessen er stilnet af, og det mærkes tydeligt hos både Mannaz og Aros Business Academy.

Konkret har flere virksomheder valgt at udskyde eller helt aflyse deres deltagelse i kurser om bæredygtighedsrapportering. Hos Mannaz, der udbyder kurser i ESG og bæredygtighed, ser man en tydelig nedgang.

“Vi oplever, at de virksomheder, der stod til at begynde rapporteringen i år eller næste år og gerne ville være på forkant med lovgivningen, løfter foden fra speederen,” fortæller Berit Kristine Bøggild, client director i Mannaz, til Børsen.

Med Omnibusdirektivet er rapporteringspligten udskudt med to år for over 2000 danske virksomheder, og små- og mellemstore virksomheder kan muligvis helt undtages. Det har fået flere virksomheder til at nedprioritere opkvalificering på området, hvor nogle har endda omplaceret eller afskediget medarbejdere med grønne kompetencer.

Kursustilbydere tilpasser sig: ESG-skift væk fra compliance

Både Mannaz og Aros Business Academy har måtte justere kursusudbuddet for at imødekomme den nye virkelighed. Fokus er rykket fra obligatorisk compliance til frivillig innovation og strategisk bæredygtighed. Kurser med fokus på CSRD bliver udfaset, mens frivillige standarder som VSME vinder frem.

Hos Aros Business Academy oplever man samme tendens. Der er sket et fald i tilmeldingerne, og usikkerheden om fremtidige krav har sat sine spor.

“Det skaber selvfølgelig noget uro og nogle spørgsmål i markedet. Og vi ser også en lille nedgang i tilslutningen til uddannelser og kurser,” siger medstifter Anders Rosenlund til Børsen.

Begge udbydere forventer, at interessen vil vende tilbage, når der igen er klarhed fra EU’s side. Indtil da handler det om at tilpasse sig og holde sig opdateret for signalerne fra virksomhederne er ikke et fravalg af bæredygtighed, men en venteposition.

- lhs

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

04.08.2025SCM.dk

Virksomheder dropper ESG-opkvalificering: "Løfter foden fra speederen"

04.08.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Digitale buffetskilte gør hverdagen lettere på Himmerlands Ungdomsskole

30.07.2025DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

30.07.2025SCM.dk

Ny rapport: Klimaskeptisk alliance truer klimahandling

29.07.2025PALOMAT

Sponseret

Tredoble hastigheden på din pallehåndtering - uden brug af truck

23.07.2025SCM.dk

Fremtidens Europa får flere midler til teknologi og grøn omstilling

21.07.2025SCM.dk

Dansk professor hædres som æresdoktor for arbejde med digital innovation

18.07.2025SCM.dk

EU foreslår 90 procents reduktion i udledninger inden 2040

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Power Platform – Lav løsninger med Plan Designer

Fra kravindsamling og procesdesign til færdige apps – opdag de nye funktioner i Power Platformen

Dato

13.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

18.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia