3D-printeren kan skabe problemer for virksomheder

Ekspansionen af 3D-printere kan volde store problemer for virksomheder, da det vil mindske spændet mellem virksomhed og forbruger, lyder det fra forsker.

En af virksomhedernes store udfordringer bliver at beskytte deres produkter og sikre dem mod, at forbrugere ikke skiller produkterne ad og scanner dem ind i printeren for at printe nye produktkomponenter selv. .

22.06.2015

SCM.dk

Sådan lyder meldingen fra Martin Hannibal, adjunkt ved Institut for Marketing & Management, der står bag et nyt forskningsprojekt på Syddansk Universitet, der skal afklare, hvad 3D-teknologien kommer til at betyde for virksomheder og forbrugere. Det skriver finans.dk.

Han forudser, at 3D-printere vil mindske spændet mellem virksomhed og forbruger, fordi de giver forbrugeren selv mulighed for at printe ting i stedet for at købe dem.

”Vi bliver i stand til at skabe og printe simple produkter og reservedele som supplement til virksomhedernes produktportefølje. Nogle forbrugere vil endda kunne gøre en forretning ud af det. Det vil fuldstændig ændre den måde, vi forstår markeder på”, siger Martin Hannibal.

Det tager fart
På nuværende tidspunkt er 3D-printere langt fra allemandseje, men printerne er ved at gøre indtog i industrien, og nogle privatpersoner har allerede erhvervet sig en.

Inden for nogle år vil patenterne på flere 3D-printteknikker udløbe, og så snart man kan printe genstande i eksempelvis jern og stål, vil det gå stærkt med udviklingen, forudser Martin Hannibal.

”Så kan en motorcykelentusiast eksempelvis lave et udstødningsrør eller andre mekaniske dele til sig selv og sin omgangskreds. Gråzonen mellem forbruger og skaber vil blive udvisket”, siger han finans.dk.

Læs også: 3D-printer på vej til rummet

Derfor bliver en af virksomhedernes store udfordringer at beskytte deres produkter og sikre dem mod, at forbrugere ikke skiller produkterne ad og scanner dem ind i printeren for at printe nye produktkomponenter selv.

-SSM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

02.10.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Meet Gen 7: The robotics platform built for AI

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

01.10.2026Context& A/S

Sponseret

Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

01.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Årslev styrker kundeservicen med Kvik Kald

30.09.2026SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

29.09.2026SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

29.09.2026AlfaPeople

Sponseret

AI bliver en del af den daglige drift

28.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ét tryk – og hjælpen er på vej i MENY Bogense

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams