4 dages arbejdsuge understøtter medarbejdertrivsel

Dandiag A/S har introduceret 4-dages arbejdsuge for medarbejderne for at sætte mere fokus på trivsel og work-life-balance.

Dandiag A/S har indført en 4-dages arbejdsuge. Det nye tiltag er et led i virksomhedens vækststrategi, hvor Dandiag A/S bestræber sig på at udvide markedspositionen som leverandør af laboratorieudstyr og services inden for Pharma, Life Science, Health Care og Academia i Danmark og i Sydsverige. Foto: 123rf.com

19.04.2024

SCM.dk

Dandiag A/S har indført en 4-dages arbejdsuge. Det nye tiltag er et led i virksomhedens ambitiøse vækststrategi, hvor Dandiag A/S bestræber sig på at udvide markedspositionen som leverandør af laboratorieudstyr og services inden for Pharma, Life Science, Health Care og Academia i Danmark og i Sydsverige.

”Overgangen til en 4-dages arbejdsuge, der er sket løbende fra den 1. marts, er en del af Dandiags kontinuerlige bestræbelser på at prioritere medarbejdertrivsel og fremme en sund balance mellem arbejde og fritid. Vi tror på, at ved at give vores medarbejdere mere frihed, vil det øge deres produktivitet, kreativitet og jobtilfredshed. I følge Bo Kønskov Hansen, CEO - Institut for 4-dages arbejdsuge, er vi den første virksomhed i Danmark, der har valgt denne model som giver os 4 dages sammenhængende restitution, og på hver side af de 4 dages restitution arbejder vi 33 timer på 4 dage uden at ændre i løn”, lyder det fra administrerende direktør Charlotte Rugaard Nielsen.

”Jeg har været direktør i Dandiag A/S siden foråret 2022 og er stolt over, at vi nu tilbyder vores medarbejdere en arbejdsuge med kun fire dage, hvilket understreger vores fokus på trivsel og work-life-balance”, siger Charlotte Rugaard Nielsen.

Læs også: Industrivirksomhed vender ESG-krav til fordel

”Ved at fremme god laboratorieskik arbejder vi hos Dandiag for at opretholde høj præcision og pålidelige resultater i vores kunders laboratorier. Vi er dedikerede til at være en strategisk samarbejdspartner, der sætter vores og vores leverandørers faglige ekspertise i spil for at bidrage til udvikling og effektivisering af vores kunders innovative og operationelle indsatser. Vores løsningstilgang sikrer ikke kun høj kvalitet og pålidelighed i laboratoriearbejdet, men vi stræber også efter at opretholde et godt arbejdsmiljø og et højt vidensniveau blandt vores kunder”, fortsætter Charlotte Rugaard Nielsen.

Kilde: Dandiag

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online