AI giver robotter menneskelige evner

MADE projekt viser, at Vision og AI kan automatisere selv tekstiler og andre former uden faste konturer

”Du gør systemet i stand til at samle ting op, som et menneske vil gøre det”, siger Carsten Panch Isaksen, der er faglig leder hos Teknologisk Institut. Foto: 123rf.com

26.03.2026

SCM.dk

Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne har faste former og kan beskrives præcist på forhånd. Men sådan ser virkeligheden ikke altid ud i produktionen. Derfor har flere danske industrivirksomheder i et MADE Samarbejdsprojekt undersøgt, hvordan nye teknologier som Vision og AI kan gøre robotter i stand til at håndtere mere uforudsigelige emner som for eksempel tekstiler.

I projektet har Danfoss Drives, Trelleborg Sealing Solutions, Unimec og VikingGenetics, i samarbejde med Teknologisk Institut, testet både traditionelle og AI-baserede metoder til emnehåndtering. Her var fokus på at øge automatiseringsgraden og at skabe mere fleksible robotløsninger.

”Vi har prøvet nogle nye teknologier af, som vi ikke har prøvet før. Og det kan godt være, at vi kun lige har skrabet i overfladen, men vi får alligevel en god fornemmelse for, hvor langt teknologien er, og hvad det er, der kunne give mening for os at arbejde videre med bagefter”, fortæller Peter Lund Andersen, Platform Architect hos Danfoss Drives, der er eksperter inden for fremstilling af frekvensomformere til styring af elmotorer.

Læs også: Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

Især brugen af AI i kombination med kameraløsninger har overrasket flere af deltagerne i projektet. Blandt andet VikingGenetics, der er en dansk-nordisk avlsvirksomhed inden for kvæg som leverer genetiske løsninger til over 50 lande verden over.

”Det har overrasket os meget, hvor godt AI er på nogle af de her kameraløsninger, så det kan genkende ned til små detaljer”, forklarer Lonnie Bay Pedersen, der er laborant hos VikingGenetics. 

Projektet har desuden givet forskellige tilgange til at håndtere emner, og der er både brugt de mere traditionelle løsninger og nye AI-baserede metoder.

”Du gør systemet i stand til at samle ting op, som et menneske vil gøre det”, siger Carsten Panch Isaksen, der er faglig leder hos Teknologisk Institut.

Ifølge Carsten, gør de nye metoder det muligt at træne robotter til at håndtere emner uden faste former eller tekniske tegninger som for eksempel tekstiler eller poser. Det betyder, at robotter i højere grad kan håndtere emnerne på samme måde, som et menneske ville gøre det. Det har vist sig at være relevant for flere af de deltagende virksomheder.

Kilde: MADE

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

En fælles platform giver bedre overblik i en sikkerhedskritisk organisation

07.04.2026Context& A/S

Sponseret

Webinar: Nyheder i Business Central (BC28)

SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

SCM.dk

Iran kan ikke finde egne miner i Hormuzstrædet

26.03.2026SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

24.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når pris og præcision mødes i rummet

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

20.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Lokal styrke møder digital effektivitet

19.03.2026SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

18.03.2026SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

14.04.2026

Sted

CodeNode, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

14.04.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, Fuldt reguleret, ADR-RID-IMDG

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i ADR, RID og IMDG. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier overholder alle ekstra krav i relevant lovgivning.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre