Cargo-skibe undgår Japan

De verdensøkonomiske konsekvenser af Japans krise forårsaget af både jordskælv, tsunami og atomkraftnedbrud får endnu et kapitel tilføjet.

29.03.2011

SCM.dk

De verdensøkonomiske konsekvenser af Japans krise forårsaget af både jordskælv, tsunami og atomkraftnedbrud får endnu et kapitel tilføjet: Cargi shipping. Container- og tørlastskibe undgår nemlig i øjeblikket i stor stil at lægge til i japanske havne. Det sker af frygt for, at både besætning og last skal lide overlast fra radioaktiv stråling ved at nærme sig de japanske havne i Tokyo-området. Det skriver New York Times den 25. marts. Havne i Kina er begyndt at kræve måling af radioaktivt stråleniveau på skibe, der ankommer fra japanske havne, og I Los Angeles oplevede det første skib torsdag at få besøg af havnemyndigheder, der tjekkede det radioaktive stråleniveau på et containerskib ankommet fra Japan. Tokyo og Yokohama Havne, der begge er placeret i Tokyo-området, er Japans to største og normalt travleste havne, og repræsenterer cirka 40 procent af landets internationale cargotransport. Hvis rederiernes tendens til at undgå de to japanske havne fortsætter længe endnu, vil det hurtigt resultere i store forsinkelser på eksport og import af varer fra og til Japan. Shippingindustriens nervøsitet tog for alvor fart, da kinesiske myndigheder tidligere på ugen sporede radioaktiv stråling på et containerskib fra Mitsui O.S.K Lines, der havde passeret den japanske østkyst på vej til havnen i Xiamen. Skibet er indtil videre sat i karantæne af de kinesiske myndigheder og ligger for anker ud for den kinesiske havn. Shipping selskaberne OOCL og Hapag-Lloyd har begge aflyst alle forbindelser til Tokyo og Yokohama og forsøger i stedet at dirigere trafikken til andre japanske havne som Osaka og Kobe, der er placeret længere væk fra det problemfyldte atomkraftværk Fukushima Daiichi.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle