Ejendomsudvikler opkøber Danmarks største logistikcenter fra DSV Group

Catena har underskrevet en aftale med DSV Road Holding A/S om at erhverve en ejendom i Horsens, Danmark, med en værdi på cirka 3,3 milliarder DKK. Denne erhvervelse øger Catenas ejendomsportefølje med cirka 315.000 m2 nyopført logistikplads.

Ejendomsudvikler opkøber Danmarks største logistikcenter fra DSV Group. Foto: DSV

03.10.2024

SCM.dk

Lejeren i de nyopførte logistikfaciliteter er et datterselskab af den internationale DSV Group, som tilbyder transport- og logistikløsninger og opererer i over 80 lande. Erhvervelsen finder sted som en virksomhedshandel med en underliggende ejendomsværdi på cirka 3,3 milliarder DKK og sker som en sale-leaseback-transaktion. 
Købsprisen for aktierne udgør cirka 698 millioner DKK efter fradrag af udskudte skatter, og erhvervelsen finansieres med egne midler og ekstern kredit. DSV Road A/S underskriver en 14-årig lejekontrakt i forbindelse med transaktionen.

Den pågældende ejendom, Mossvej 27-29, ligger i et veletableret logistikområde med god tilknytning til E45, en af de to vigtigste motorveje i Danmark. Grundarealet er omkring 705.565 m2, og det udlejelige areal udgør cirka 315.000 m2. Faciliteterne er ikke kun Danmarks største logistikcenter, men også et af de største logistikcentre i Europa. Ejendommen vil blive certificeret til DGNB, hvor lageret vil få DGNB Sølv-certificering og kontoret DGNB Guld. Tagene er udstyret med store solcelleanlæg installeret af sælgeren med en samlet kapacitet på 35 MWp årligt. Dette, kombineret med andre energiløsninger, gør hele anlægget selvforsynende.

"Vi er glade for at have opnået fortsat tillid fra DSV, som nu bliver vores største lejer. Med denne aftale tager vi endnu et stort skridt ind i Danmark og viser, at vi vil være en aktør, man skal regne med på det danske marked”, siger Jörgen Eriksson, CEO hos Catena.

Læs også: DB Schenker automatiserer interne transporter

"DSV har etableret en god dialog med Catena, og vi værdsætter, at de har en både langsigtet og innovativ tilgang. Jeg er sikker på, at vores fortsatte samarbejde vil være givende”, siger Brian Winther Almind, Executive Vice President hos DSV Group Property.

"Catena og DSV er et perfekt match især inden for bæredygtighed, hvor vi begge har høje ambitioner og stræber efter en ledende position. Gennem samarbejde og partnerskab skaber vi betingelserne for at finde nye, bæredygtige løsninger, der kan gøre en stor forskel”, fortsætter Mikael Tröjbom Johansen, regionschef for Danmark hos Catena.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.02.2026SSI Schäfer

Sponseret

Mød SSI SCHÄFER på LogiMAT 2026: Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI

29.01.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

28.01.2026KNAPP A/S

Sponseret

6 løsninger til at forbedre din lagerdrift

28.01.2026WITRON Group

Sponseret

“The first violin in a perfectly tuned supply chain orchestra”

28.01.2026SCM.dk

JYSK halverer reklamationer gennem ti års kvalitetsarbejde

27.01.2026SCM.dk

Lemvigh-Müller investerer massivt i nyt centrallager

27.01.2026Axacon A/S

Sponseret

Når alt andet er digitalt, hvorfor hænger lageret så fast i gamle vaner?

26.01.2026SCM.dk

Nyt hovedlager kører fuldt blus hos landet største autogrossist

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn