Erhvervsindkøb sker primært via Nettet

6 ud af 10 erhvervsindkøb sker på nettet, og andelen forventes at vokse yderligere. Det viser Dansk Erhvervs nye B2B E-handelsanalyse, som indeholder flere gode nyheder for virksomheder med appetit på e-handel.

Trods et popularitetsdyk er nettet stadig de professionelle indkøberes foretrukne indkøbskanal. Det er konklusionen i Dansk Erhvervs nyeste B2B E-handelsanalyse. Analysen viser blandt andet, at godt 6 ud af 10 erhvervskøb sker på nettet, at 4 ud af 5 indkøbere handler online og at flere end halvdelen handler online ugentligt. Foto: Dansk Erhverv..

20.10.2023

SCM.dk

Trods et popularitetsdyk er nettet stadig de professionelle indkøberes foretrukne indkøbskanal. Det er konklusionen i Dansk Erhvervs nyeste B2B E-handelsanalyse. Analysen viser blandt andet, at godt 6 ud af 10 erhvervskøb sker på nettet, at 4 ud af 5 indkøbere handler online og at flere end halvdelen handler online ugentligt.

”Konklusionen er klar: Indkøberne er rykket online, så det skal virksomhederne selvfølgelig også være”, siger Andreas Børresen, som er chefkonsulent i Dansk Erhverv, hvor han blandt andet arbejder med B2B e-handel.

Den vurdering er Kenneth Borup enig i. Han er administrerende direktør i Lomax.dk, som sælger stort set alt, hvad virksomheder har brug for til arbejdspladsen – fra kuglepenne til kontorstole og fra kopipapir til vingummibamser:

”Vores ambition er at gøre det nemt for vores kunder at forsyne deres virksomhed med det, de har brug for og her spiller lomax.dk en central rolle. Vores onlinekanal udgør 95 procent af vores omsætning, så det er den absolut foretrukne indkøbskanal for indkøberne, og vi er overbeviste om, at e-handel er vejen frem for dem - også i fremtiden”.

Er man stadig i tvivl, om man skal udvikle sin digitale forretning yderligere eller overhovedet have en webshop, er der flere argumenter for at gøre det i analysen.
Eksempelvis svarer 15 procent af de adspurgte, at de forventer at handle mere online i det kommende år, og andelen med et månedligt budget på mere en 100.000 kroner er vokset fra 19 procent i 2022 til 24 procent i 2023.

”Nå vi samtidig også ved, at næsten halvdelen af indkøberne frit kan vælge, hvor de vil handle, så kan vi konkludere, at der er masser af købeklare indkøbere at erobre”, siger Andreas Børresen.

De primære årsager til, at indkøberne handler online er, at det sparer tid, og at varen kan leveres til døren. Det er med andre ord nemt og bekvemt. Dermed ligner de professionelle indkøbere de almindelige forbrugere, men man må alligevel ikke tro, at indkøbere og forbrugere agerer helt ens, pointerer Andreas Børresen:

”Selvom der er nogle ligheder – eksempelvis omkring hvordan man finder en ny butik – er der også vigtige forskelle omkring betaling, relation, forventning om service og produkt-tilpasning, så man kan ikke bare lave en almindelig B2C-webshop og skifte C’et ud med B og forvente, at så kører det hele bare”.

Læs også: Ny strategi for forsyningssikkerhed

Hvad skal man så gøre? Man kan i hvert fald godt tillade sig at skrue op for ambitionerne. Indkøberne ser nemlig sig selv som langt mere teknologiparate end resten af befolkningen, forklarer Andreas Børresen og henviser til, at 22 procent af indkøberne vil droppe en leverandør med en langsom hjemmeside, mens 27 procent vil sige adios til en leverandør med en hjemmeside med dårlig brugerflade:

”Det er bedre at have en digital salgskanal end ingen, men man kan også godt skrue op for de digitale ambitioner uden at være bange for, at kunderne ikke kan følge med. De har forventninger, hvilket blot er med til at underbygge den samlede konklusion om, at nettet bør være en central del af virksomhedernes salgsapparat”.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

08.10.2026SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

22.09.2026SCM.dk

Disruption er blevet hverdag for indkøberen

SCM.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

SCM.dk

Danske havne må afvise kunder på grund af manglende strøm

09.09.2026SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

28.08.2026SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia