Indkøb i Kina er en modedille

Mange af de indkøb danske og vesteuropæiske virksomheder foretager i Kina og andre lavomkostningslande giver ikke forretningsmæssig mening, hvis man regner ordentlig efter – og der er stor risiko for, at Kina-indkøb går udover innovationen.

Der sker et tab af innovationskraft, når virksomheder anlægger en prisfokuseret global indkøbstilgang, viser tysk-hollandsk forskning. Foto: BMW..

29.11.2013

SCM.dk

”Vores forskning viser, at globalt indkøb ikke skaber flere besparelser end andre typer løftestænger eller projekter”, fortæller professor Holger Schiele, Twente University. Foto: Privat..

Den undersøgelse præsenterede han på konferencen ”2nd Supply Chain Leaders’ Forum” arrangeret af CBS og Tata Consulting Services den 29. august 2013.

Resultatet viser, at 90-95 procent af indkøbene ikke lever op til succeskriterierne målt på en kombination af realiserede besparelser og ”call offs” (manglende leveringer). Undersøgelsen viste også, at jo større kontrakten er, jo større er sandsynligheden for fiasko også. To meget overraskende resultater for de fleste, i høj grad også for de undersøgte virksomheder.

”Det er en undersøgelse, vi har foretaget hvert år igennem en årrække, og resultatet var det samme hvert år. De undersøgte virksomheder var overraskede over resultatet, men det bemærkelsesværdige var, at de ikke reagerede før efter tre til fire års gentagende undersøgelser, der viste samme resultat”, fortæller Holger Schiele og tilføjer:

”Hvorfor fortsætter virksomheder indkøb i Kina år efter år, hvis indkøbene konsekvent ikke lever op til succeskriterierne?”.

Lars Villads Krogh fra ABC Softwork har stor erfaring i at rådgive virksomheder i indkøbsanalyser.

<p>”Hvorfor fortsætter virksomheder indkøb i Kina år efter år, hvis indkøbene konsekvent ikke lever op til succeskriterierne?” </p>

Professor Holger Schiele

”Jeg genkender billedet af, at mange virksomheder køber ind for gigantiske beløb uden at gennemføre analyser og etablere et faktuelt grundlag for indkøbene. Indkøb i Kina kan være en god forretning, hvis der er tale om højfrekvente varer til et modent marked. Men ofte glemmer virksomhederne at foretage en totalomkostningsanalyse af indkøbene og overser derfor, at mange varer indkøbt i Kina reelt er en dyrere løsning end indkøb hos mere lokale leverandører. Transportomkostninger, lav fleksibilitet/lang leveringstid, høj kapitalbinding og høj risiko for afskrivninger på grund af ukurant lager er meget, meget dyrere end, de fleste er opmærksomme på”, fortæller han.

So ein Ding…
Holger Schiele svarede ikke selv direkte på dette spørgsmål på konferencen, men det mere end lå i luften, at for manges vedkommende er indkøb i Kina drevet af modeluner mere end grundige analyser og beregninger. Han viste blandt andet et dias med et billede af en stor flok lemminger, der kaster sig udover en klippekant.

Det simple svar på spørgsmålet er, at ingen havde etableret overblikket og gennemført analyser, der kunne afsløre resultatet. Men det leder jo til det oplagte spørgsmål: Hvorfor dog ikke?

Holger Schiele pegede på, at global sourcing kun er én ud af mange løftestænger, som indkøbsdirektøren kan gøre brug af, ligesom den direkte pris ikke er den eneste parameter, der spiller en rolle for indkøbs forretningsmæssige succes. Han nævner for eksempel: Pooling of demand, optimering af produktprogrammet, procesoptimeringer, optimeringer af leverandørrelation og prisevaluering/-analyse som de væsentligste løftestænger udover global sourcing.

”Vores forskning viser, at globalt indkøb ikke skaber flere besparelser end andre typer løftestænger eller projekter. Global sourcing placerer sig på tredjepladsen over besparelsespotentialer, men der er generelt ikke den store forskel mellem potentialet for de forskellige løftestænger”, fortalte Holger Schiele.

Holger Schieles forskning viser tværtimod, at mange indkøbsprojekter med kinesiske leverandør ender med, at varen enten ikke bliver leveret til tiden eller ikke bliver leveret i tilstrækkelig god kvalitet.

Mange virksomheder glemmer ifølge Lars Villads Krogh at foretage en totalomkostningsanalyse af indkøb i Kina. Foto: Privat..

”Det medfører det, vi kalder ”den grimme tvilling”, nemlig at indkøbsafdelingen må vende sig mod den oprindelige leverandør eller en anden alternativ leverandør og foretage kompenserende indkøb på ufavorable vilkår og derved skaber ekstra følgeomkostninger”.

”De fleste adm. direktør har en salgs- eller økonomibaggrund og har ikke altid en dyb indsigt i indkøbskompleksitet. De har let ved at blive forført af ”Go China-bølgen”, fokusere på enhedsprisen og overse totalomkostningerne, og det kan let forlede en virksomhed til at lægge alle eller for mange af indkøbene til kinesiske leverandører”, fortæller Lars Villads Krogh.

Risiko for tab af innovationskraft
Men den tyske professor er ikke færdig med at problematisere indkøb i Kina endnu. Han påpegede på konferencen, at en lavomkostningsstrategi risikerer at skabe tab af innovationskraft for de købende virksomheder. Han gennemførte i 2012 sammen med forskerkollegaerne Philipp Horn og Bart Vos en undersøgelse, der konkluderede, at ”international sourcing” skabte gennemsnitlige besparelser på 3,31 procent, mens ”produktoptimering” i virksomheder, der ikke gør brug af ”international sourcing”, skabte gennemsnitlige besparelser på 6,95 procent. Det er en forskel på 3,76 procent, som kunne tyde på, at der sker et tab af innovationskraft, når virksomheder anlægger en prisfokuseret global indkøbstilgang.

Relationen er det vigtigste
Holger Schieles undersøgelse af 219 leverandør-køber relationer viser, at der ikke er nogen sammenhæng mellem pris og innovation i leverandørrelationerne. Det mest afgørende for innovationskraften er, om den købende virksomhed har status som ”foretrukken kunde”.

Læs også: Slut med billig arbejdskraft i Kina

”Det ser altså ud til, at relationen i sig selv er vigtigere end leverandørens kompetence eller innovationsniveau. Det er samspillet mellem leverandør og kunde, der skaber innovationen og værdien – og det gælder i særlig grad, hvis eller når der sker forstyrrelser i forsyningskæden”, fortalte han.

Holger Schieles forskning
Læs mere i:

  • ”The ugly twins: Failed low-wage-country sourcing projects and their expensive replacements”; Philipp Horn, Holger Schiele, Welf Werner; Journal of Purchasing & Supply Management, 2013.
  • “Accessing Supplier Innovation By Being Their Preferred Customer”; Holger Schiele; Research Technology Management, 2012.
  • “Supplier Innovativeness And Supplier Pricing: The Role of Preferred Customer Status”; Holger Schiele, Casper Veldman, Lisa Hüttinger; International Journal of Innovation Management, 2011.
  • “Estimating cost-saving potential from international sourcing and other sourcing levers”; Holger Schiele, Philipp Horn, Bart Vos; International Journal of Physical Distribution & Logistics Management, 2011.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

23.05.2025SCM.dk

Forbedret EDI-partnerprogram løfter forsyningskædesamarbejdet

14.05.2025SCM.dk

Fuld gennemsigtighed om CO2-aftryk hos Brødrene Dahl

07.05.2025SCM.dk

Grønne brændstoffer skal styrke Europas forsyningssikkerhed – Danmark kan tage teten

06.05.2025SCM.dk

Dansk erhvervsliv i samlet opråb: Sæt det grønne øverst i offentlige udbud

28.04.2025SCM.dk

Offentlige grønne indkøb med Svanemærket reducerer klimaaftryk og miljøbelastning

11.04.2025SCM.dk

Geopolitisk uro får skandinaviske forbrugere til at vælge lokalt

25.03.2025SCM.dk

Ny afsløring understreger migrantarbejderes udsatte position på arbejdsmarkedet

25.03.2025SCM.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online