Industriens IoT er på vej – men virksomhederne er ikke klar

Virksomhedsledere tror på, at IoT snart vil spille en betydningsfuld rolle i produktioner og forsyningskæder, viser undersøgelse. Alligevel er de ikke klar til den teknologiske transformation.

IIoT er den industrielle udgave af IoT og kræver derfor, at virksomhederne og deres forsyningskæder først og fremmest er klar til IoT-teknologien. Men netop her halter mange af virksomhederne bagefter, viser BPI Networks undersøgelse..

04.05.2017

SCM.dk

Mere end halvdelen af de adspurgte topchefer for store, globale virksomheder forventer, at det såkaldte Industrielle Internet of Things (IIoT) i høj grad vil påvirke virksomheders resultater og konkurrenceevne i løbet af de næste tre år. Det viser en undersøgelse fra Business Performance Innovation (BPI) Network.

IIoT er den industrielle udgave af IoT og kræver derfor, at virksomhederne og deres forsyningskæder først og fremmest er klar til IoT-teknologien, skriver mediet Supply Chain Management Reveiw (SCMR). Men netop her halter mange af virksomhederne bagefter, viser undersøgelsen, der baserer sig på besvarelser fra 350 topchefer fra hele verden.

”Virksomhedslederne gør det klart, at IIoT-teknologi snart vil spille en betydningsfuld rolle for virksomheders og industriers resultater”, siger Dave Murray, Thought Leadership-direktør hos BPI Network, til SCMR. Han fortsætter:

”På trods af det svarer færre end to procent af store virksomheder, at de har en klar vision for, hvordan IIoT skal implementeres i fremtiden. Det er modstridende og indikerer, at vi netop nu oplever stilheden før stormen af IoT-transformation”.

Læs også: Bedre IoT-net i Danmark – også til transporten

For at blive klar til IIoT-transformationen kræver det, viser undersøgelsen, at virksomhederne tilegner sig nye kompetencer inden for især teknologi, dataintegration og nytænkning af forretningsmodeller. Mange af de adspurgte ledere svarer dog, at de har store huller inden for disse felter.

Læs den fulde undersøgelse her.

-CHM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser for intralogistikken, du skal holde øje med

SCM.dk

Kinesiske hackere angriber europæisk shipping

SCM.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

What do you wish you could say about your supply chain that you cannot say today?

22.09.2026SCM.dk

Novo-leder kåret som årets supply chain-leder

14.09.2026SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle