Investeringer er ikke i tråd med klimaløfter i Europas topvirksomheder

96 procent af Europas 100 største virksomheder lover Net Zero inden 2050, men kun 32 procent offentliggør klimainvesteringer. Skandinavien halter bagefter med kun syv procent

Foto: 123rf.com.

27.09.2024

SCM.dk

Bæredygtighedsrådgiver Position Green har offentliggjort sin syvende årlige ESG100-gennemgang, som i år viser den første omfattende vurdering af større børsnoterede virksomheders implementering af de europæiske standarder for bæredygtighedsrapportering (ESRS) under Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). 

Med titlen ”ESG-rapportering i ESRS-æraen” vurderer rapporten de 300 største virksomheder i Norge, Danmark og Sverige sammen med yderligere 100 af de største europæiske virksomheder og analyserer deres nuværende ESG-oplysningspraksis i forhold til 32 centrale ESRS-kriterier og 13.000 datapunkter. CSRD påvirker ca. 3700 virksomheder i Skandinavien og 50.000 i hele Europa. 

Position Greens ESG100-gennemgang giver et øjebliksbillede af, hvordan rapporteringspraksis for 2023 stemmer overens med de nye ESRS-krav, som i øjeblikket er ved at blive indfaset i hele Europa. 

Hovedkonklusioner fra dette års ESG100 rapport

Nettonul-løfter vs. grønne investeringer: 96 procent af de 100 største virksomheder i Europa har forpligtet sig til at nå nettonul inden 2050. Det er dog kun 32 procent af de europæiske virksomheder, der indberetter deres niveau af klimainvesteringer, og kun syv procent af de skandinaviske virksomheder offentliggør disse oplysninger 

Omsætning fra grønne aktiviteter: Blandt de 100 største virksomheder i Europa er kun fem procent af omsætningen klassificeret som "grøn" i henhold til EU-taksonomien, mens skandinaviske virksomheder er lidt bedre med otte procent 

Få grønne investeringer: De fleste investeringer er ikke grønne som defineret af EU. I Skandinavien er 91 procent af investeringsbudgetterne ikke tilpasset den grønne taksonomi. I hele Europa er kun 13 procent af investeringerne (capex) afsat til grønne initiativer, hvilket betyder, at 87 procent ikke støtter det, som EU definerer som bæredygtig forretning 

Grønne lønforskelle: Det er stadig sjældent i Skandinavien at knytte ledelseslønninger til drivhusgasmål, hvor kun 24 procent af virksomhederne indfører dette sammenlignet med 84 procent i Europa. Bredere ESG-relateret løn, som inkluderer faktorer som mangfoldighed og ledelse, er også usædvanlig – 36 procent i Skandinavien sammenlignet med 74 procent i Europa. 

"Mens der er gjort fremskridt både med hensyn til omfanget og gennemsigtigheden af rapporteringen, fremhæver ESG100 kritiske udfordringer med at tilpasse sig de nye ESRS-krav. Selv skandinaviske virksomheder, der typisk ses som førende inden for ESG, har et betydeligt arbejde at gøre. Og uden fuld gennemsigtighed i bæredygtighedsindsatsen er det en udfordring for investorer, tilsynsmyndigheder og interessenter at vurdere en virksomheds faktiske indvirkning." siger Julia Staunig, Chief Strategy Officer hos Position Green. 

Der skal handling bag ordene

Position Green fremhæver vigtigheden af at “historien hænger sammen”, så virksomheder investerer i at gøre deres grønne løfter til virkelighed, og er gennemsigtige omkring disse investeringer. 

"Manglende klarhed kan føre til fejlallokerede midler, der styrer investeringer væk fra reelt bæredygtige initiativer. Derudover kan dårlig rapportering om menneskerettigheder, emissioner og biodiversitet udsætte virksomheder for juridiske risici, skade på omdømme og tab af kunders og medarbejderes tillid - hvilket i sidste ende påvirker virksomhedernes bundlinje" siger Julia Staunig, og afslutter med en vis bekymring: 

"Resultaterne i årets undersøgelse rejser spørgsmål om virksomhedernes evne til at opfylde deres bæredygtighedsforpligtelser og potentielt regionens evne til at opfylde klimamålene."

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online