Miljørisici dominerer stadig globalt risikobillede

Verdens evne til tilpasning og omstilling vil blive strakt til det yderste i de kommende år.

Foto: World Economic Forum

12.01.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, SCM.dk

Uanset om man kigger på risici her og nu, over to år eller over ti år er klima- og naturrisici dominerende i årets “Global Risks Report” fra World Economic Forum. 

På kort sigt er det særligt risikoen for ekstreme vejrforhold, der truer, men på langt sigt vurderer de knap 1.500 deltagere fra hele verden, at ændringer i det globale økosystem, biodiversitet og knaphed på naturlige ressourcer kommer i spil. I det samlede risikobillede for 2034 er der kun ”grønne” risici i toppen. Se figurer i bunden af denne artikel.

Kursen kan jo ændres

Opfattelsen af det langsigtede risikobillede er i årets rapport mere negativt end tidligere år, hvilket ifølge Johan Koop er usædvanligt. Fremtiden vurderes oftest mindre negativt end nutiden, så årets resultater skal ses som et udtryk for mere pessimisme end normalt. 

Ifølge WEF's direktør, Saadia Zahidi, bør det negative risikobillede dog ikke afholde aktører fra at handle. Tværtimod. Ved et pressemøde fremhævede hun, at undersøgelsens resultater jo ikke er en krystalkugle med låste forudsigelser. 

”De fleste af disse ting er i beslutningstagernes hænder,” sagde hun. Det skriver CNN. 

John Scott, head of sustainability risk hos Zurich Insurance Group, som sammen med Marsh McLennan står bag undersøgelsen. understregede ved samme presseevent, at “faktum er, at vi alle er nødt til at skride til handling”.  

World Economic Forum fastholder sit fokus på at forbedre internationalt samarbejde, for at imødegå det stigende antal kriser. Som en anerkendelse af hvor udfordrende internationalt samarbejde er i disse år, vælger foreningen dog også at pege på mulighederne i indsatsen på andre niveauer. 

”Samarbejde kommer under pres i denne fragmenterede verden i konstant forandring. Men der er stadig vigtige handlingsmuligheder lokalt og international, individuelt eller i samarbejde, som kan reducere impacten af de globale risici betydeligt. Lokale strategier for investeringer og regulering er vigtige, og selvom den enkelte borger, virksomhed eller lands indsats kan synes ubetydelig, så er det en kritisk masse i den slags handlinger, som kan flytte noget i forhold til at reducere de globale risici,” skriver World Economic Forum således i præsentationen af risikoundersøgelsen på sin hjemmeside. 

Vil gamle chefer og den private sektor forsinke nødvendig udvikling?

En ny tendens har vist sig i årets undersøgelse: Der er tydelige forskelle mellem yngre og ældres vurdering af naturkrisen. Det samme gælder mellem den private sektor og civilsamfund/offentlig sektor. 

Forskellen handler om tid. Yngre deltagere og deltagere fra civilsamfund og den offentlige sektor vurderer at risici som biodiversitet og kritiske forandringer i det globale økosystem også på to-års sigt får stor betydning. Ældre undersøgelsesdeltagere og den private sektor mener at disse risici først rigtig betyder noget om 10 år. 

World Economic Forum peger på, at det kan give en øget risiko for at nøgleindsatser i forhold til bekæmpelse af klima- og naturkrisen bliver sat i gang for sent. 

”… man kan … være lidt bekymret for, om de mennesker, som træffer beslutningerne i dag, er på det samme niveau i forhold til klimaet, som fremtidens generationer er,” siger Johan Koop til Finans. Han er nordisk chef i Marsh McLennan.

Virksomheder skal også holde fast i fakta

Nyhedsvinklen på 2024 risikorapporten fra WEF har for de fleste mediers vedkommende dog været placeringen af mis- og desinformation – dvs. både fejl og forkerte oplysninger og bevidst manipulation – som den største globale risiko i de kommende to år, med et spring frem på 15 pladser i forhold til sidste års undersøgelse.  

Det afspejler først og fremmest en mere tumultarisk global situation og behovet for stor forandring. Det intensiverer kampen om historien og sandheden. Det spiller også ind i vurderingen, at opgørelser viser, at 2024 bliver det største valgår nogensinde, hvor over halvdelen af verdens befolkning kan deltage i en valghandling. 

“En ustabil global orden karakteriseret af polariserende narrative og usikkerhed, de stadig større konsekvenser af ekstremt vejr, koblet med økonomisk usikkerhed får risici til at accelerere – heriblandt og mis- og desinformation. ”Verdens ledere må samles om at tackle kortsigtede kriser og lægge grunden for en mere resilient, bæredygtig og inkluderende fremtid,” siger Saadia Zahidi i en pressemeddelelse. 

Finans har spurgt Johan Koop, hvad det aktuelle fokus på mis- og desinformation kan betyde for virksomheder. 

”Virksomhederne er nødt til at være opmærksomme på, at de ikke selv bidrager til det. De skal være sig deres ansvar bevidst, og det øger kravene til ens integritet og måden, man agerer på. Det betyder også, at der er en stor upside, fordi man pludselig betyder mere i samfundet, hvis man gør det rigtigt og godt,« siger Johan Koop, og fremhæver at det bl.a. stiller større krav til virksomhedernes ESG-rapportering.

Foto: World Economic Forum

Foto: World Economic Forum

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Supply chain planlægning i en usikker verden

Det er bestemt ikke blevet kedeligere at arbejde i forsyningskæden de sidste tre år. Covid-19 førte til kaos i de globale forsyningskæder. På toppen af dette kommer krige, klimakrise, biodiversitetskrise, geopolitiske spændinger og så videre. Det ser ud til, at den nye normal er, at forsyningskæderne opererer under stigende grad af usikkerhed.

Hvordan påvirker det planlægningen i forsyningskæden, og hvilke muligheder og barrierer står virksomhederne overfor?

Relateret indhold

15.09.2025Inact ApS

Sponseret

Hans Følsgaard reducerer lageret med 30 millioner kroner

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

28.08.2025SCM.dk

Kunsten at navigere i told-befængt farvand

27.08.2025SCM.dk

Analyse: Diversiteten i toppen af dansk erhvervsliv står næsten stille

21.08.2025SCM.dk

Indspark: Fra tilfredshed til forståelse - brug kundernes stemme som strategisk kompas

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles