Nyt mere proaktivt paradigme for miljørisici

Europæiske forskere lægger nu fundamentet for et nyt paradigme inden for miljømæssig risikovurdering (ERA). Det begynder med systemtænkning. Forskerne arbejder på en kemikalieregulering, der forudser risici, før de udvikler sig til økologiske kriser.

Et nyt systembaseret blik på kemikalier skal forudse risici, før de rammer naturen, og forskere over hele Europa er allerede i gang med at forme fremtidens miljømæssige risikovurdering. Foto: Camilla Brodam Galacho

23.01.2026

SCM.dk

I årtier har EU’s kemikalieregulering kæmpet med langsomme godkendelser, høje omkostninger og miljømæssige overraskelser. Fra forsinkede forbud mod neonikotinoider til den fortsatte tilbagegang blandt bestøvere reagerer det nuværende system ofte for sent. Vurderingerne er fragmenterede og fokuserer på enkeltprodukter frem for helheden. Beslutninger fastholdes i binære kategorier: “sikker” eller “usikker” uden plads til adaptiv forvaltning.

Resultatet? Et reguleringsmæssigt dødvande, der koster industrien millioner, underminerer tilliden i befolkningen og ikke formår at beskytte biodiversiteten. Det viser et nyt studie ledet af Aarhus Universitet, og det peger samtidig på en løsning.

Forskerne bag Horizon Europe-projektet PollinERA mener, at løsningen ligger i at vende arbejdsprocessen på hovedet. I stedet for at starte med test på produktniveau foreslår de en tilgang, hvor systemet kommer først, og værktøjerne bagefter. Det betyder, at avancerede simulationer bruges til at forstå økosystemers dynamik, før de regulatoriske værktøjer designes.

En af de centrale nyskabelser er idéen om kemiske stressbudgetter, inspireret af CO₂-budgetter i klimapolitikken. Disse budgetter fastlægger økosystembaserede tærskler for kemikalieeksponering og gør det muligt for myndigheder at håndtere kumulative påvirkninger frem for isolerede risici.

PollinERA er et EU-finansieret forskningsprojekt, der skal beskytte bestøvere ved at forbedre vurderingen af miljømæssige risici fra pesticider. Projektet sigter mod at gå ud over vurderinger af enkeltpesticider på honningbier og i stedet udvikle en systembaseret, miljørealistisk tilgang, der inddrager flere pesticider og deres effekter på en bred vifte af insektbestøvere. Målet er at understøtte bedre EU-politik, vende tilbagegangen i bestøverbestande og reducere skadelige pesticidpåvirkninger.

PollinERA er mere end teori, det er en fungerende prototype. Projektet har udviklet en One System-arbejdsproces for risikovurdering af bestøvere, som integrerer interoperable data og modeller på tværs af Europa. Det omfatter avancerede teknikker som agentbaseret modellering og TKTD-simuleringer, valideret med data fra virkelig miljøovervågning.

Derfor betyder det noget

• Miljøbeskyttelse: Forebygger tab af biodiversitet og miljømæssig kollaps.

• Økonomisk effektivitet: Reducerer godkendelsestider og omkostninger, hvilket sparer industrien millioner.

• Politisk sammenhæng: Understøtter målene i EU’s Green Deal, Zero Pollution og Biodiversitetsstrategien.

• Innovationsfremme: Skaber forudsigelige rammer for bæredygtig kemi og bioløsninger.

PollinERA-teamet har været aktivt i dialog med interessenter: regulatorer, industri, NGO’er og EU-rådgivere gennem en række workshops. Publikationerne begynder at udkomme, herunder et policy brief, et teknisk baggrundsdokument og en Viewpoint-artikel i Environmental Science & Technology, et af feltets mest indflydelsesrige tidsskrifter.

“Ved at integrere systemtænkning i reguleringen kan Europa bevæge sig fra fragmenterede beslutninger til adaptiv, helhedsorienteret forvaltning og dermed styrke konkurrenceevne, robusthed og miljøbeskyttelse”, siger hovedforfatter Christopher John Topping.

Visionen er et fuldt interoperabelt ERA-framework på tværs af kemikaliesektorerne inden 2032. De næste skridt omfatter pilotprojekter, open source-simulationsværktøjer og integrerede overvågningssystemer. Hvis det lykkes, kan tilgangen ikke blot ændre pesticidreguleringen, men hele landskabet for kemisk risikostyring.

Kilde: Aarhus Universitet Technical Sciences

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

SCM.dk

Vejafgift udvides til mindre lastbiler i 2027

SCM.dk

STARK samler lagerdrift i nyt distributionscenter

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS