Pirateririsiko ved Somalia er på højeste niveau i ti år

13 piraterirelaterede hændelser er registreret ud for Somalia på syv måneder. Danske Rederier opfordrer rederier til risikovurdering og skærpede sikkerhedsforanstaltninger.

Jacob K. Clasen, viceadm. direktør i Danske Rederier. Foto: Danske Rederier

27.08.2026

SCM.dk

Pirateriet ud for Somalia viser igen tegn på vækst. I de første syv måneder af 2026 har ICC International Maritime Bureau, IMB, registreret 13 piraterirelaterede hændelser i området. Dermed er antallet allerede højere end i hele 2024 og 2025, hvor der blev registreret henholdsvis otte og fem hændelser. 

Tallene fremgår af en analyse fra Danske Rederier, som vurderer, at antallet af hændelser nu er på det højeste niveau i ti år. Aktiviteten er fortsat væsentligt lavere end under pirateribølgen fra 2009 til 2011, hvor der blev registreret mere end 200 angreb om året.

Udviklingen skærper behovet for risikovurdering hos rederier og virksomheder med søtransport gennem området.

”Selvfølgelig bliver jeg bekymret, når jeg ser, at antallet af piratrelaterede hændelser ud for Somalia er i stigning. Det vækker ubehagelige minder. Det er dog værd at fremhæve, at de skibe, der følger de internationale best management practice-anbefalinger, generelt er langt mindre sårbare over for piratangreb”, siger Jacob K. Clasen, viceadministrerende direktør i Danske Rederier. 

Han anbefaler rederierne at gennemføre grundige risikovurderinger og iværksætte relevante sikkerhedsforanstaltninger. Tiltagene kan ifølge Danske Rederier blandt andet omfatte pigtråd, sikring af adgangsveje, vandkanoner og CCTV-overvågning samt skærpede procedurer for overvågning, rapportering og beredskab. I områder med forhøjet risiko anvendes også ofte bevæbnede vagter. 

Somaliske pirater kaprer fortsat især sårbare fartøjer, herunder fiskefartøjer, som efterfølgende kan anvendes som moderfartøjer til angreb længere fra kysten. Danske Rederier oplyser desuden, at der i samme uge var meldinger om endnu et angreb på et fragtskib, som endnu ikke indgik i IMB’s statistik. 

Kilde: Danske Rederier

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

AI-angreb presser virksomhedernes cyberberedskab

21.08.2026SCM.dk

BOS Power skal levere batterier til Molslinjens elfærger

SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

17.08.2026SCM.dk

SMVdanmark vil udskyde bøder for emballagekrav

14.08.2026SCM.dk

Geopolitik bliver største risiko for energiforsyningen

12.08.2026SCM.dk

Pantrekord sender 247 millioner emballager retur

11.08.2026SCM.dk

Datacentres AI-arbejde driver rovdrift på vandressourcer

06.08.2026SCM.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

06.08.2026SCM.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online