Risiko og afkast fylder meget ved investeringer i klima

Virksomhederne i to globale surveys fortæller, at de fortsætter arbejdet med bæredygtighed. Man kan også lære, hvordan man får et fornuftigt afkast ud af det - for eksempel i form af stærk risikostyring. De fleste virksomheder er dog dårligt forberedt.

Foto: 123rf.com

22.09.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, SCM.dk

“For 3-4 år siden var mantraet i markedet, at ’vi vil reducere vores impact’, især i forhold til CO2-udledninger. I dag handler samtalen om, hvordan man skaber finansiel værdi for virksomheden med en reduktion af impact som et afledt resultat,” sagde Hubertus Meinecke tirsdag morgen, ved en digital lancering af BCG’s femte årlige ”Climate Survey Report”. Han er leder af BCG’s globale klima- og bæredygtighedspraksis. 

Årets rapport viser tydeligt, at det sagtens kan lade sig gøre. BCG har fået svar fra 1.924 virksomheder fra 26 lande, og af disse siger 82 procent, at de har opnået økonomiske fordele ved dekarbonisering. Fordele, som er drevet af omsætningsvækst fra bæredygtige produkter og driftsbesparelser fra effektivisering og ressourceoptimering.

70% af virksomhederne rapporterer da også, at de forventer at øge eller fastholde deres klimainvesteringer de næste fem år. Ifølge BCG’s beregninger vil øgningen være på 16 procent, hvilket svarer til omkring 69 millioner US dollar pr virksomhed. 

Massivt fokus på risiko

BCG fremhævede en anden forandring i dette års rapport, nemlig at klimarisici begynder at blive taget mere alvorligt, og at virksomhederne forventer økonomiske fordele ved klimatilpasning og modstandsdygtighed. Primært i form af udgifter og tab, de undgår ved at forberede sig på storme, stigende vandstand og ændringer i politiske og markedsforhold. 

"Det, der betyder mest, er, at investeringer og handling accelererer, og vores undersøgelse viser, at virksomheder investerer i klimaindsats, hvor der er en business case omkring strategisk risikostyring og overbevisende økonomiske afkast," sagde Diana Dimitrova, administrerende direktør og partner hos BCG X (BCG’s teknologi-arm) og medforfatter til rapporten.

De fleste er dog dårligt forberedt

I et andet mega-survey lanceret i denne uge, nemlig den 25. udgave af Accenture og UN Global Compacts globale CEO-survey, kan man dog læse om et af de klassiske paradokser forbundet med bæredygtighedsarbejdet.

Mens begge undersøgelser understreger, at virksomheder og CEO’s fortsætter med at investere i klimaarbejdet og anser det for i stigende grad at være et kritisk risikoområde, er virksomhederne ikke rigtig klar til at arbejde med de udfordringer. 

Accenture/Global Compact-rapporten viser, at det kun er 26 procent af CEO’erne, som har dedikerede scenarieplanlægnings-teams, og kun 14 procent føles sig godt forberedt på globale udfordringer som inflation, handelsregulering og klimaforandringer. Og mens 96 procent af lederne i surveyet siger, at innovation og teknologi er kritisk eller i hvert fald vigtigt for at fremme bæredygtighed globalt, har kun 26 procent disse emner som en del af deres øverste strategiske indsatsområder. 

BCG’s survey viser, at kun 7 procent rapporterer på deres komplette udledninger, kun 13 procent har sat mål for udledninger i alle tre scopes, og kun 12 procent har en fuld opgørelse af deres klimarisici. 

Hvad gør de bedste?

Vil man gerne øge sine chancer for at høste finansielle fordele af sine investeringer i bæredygtighed, særligt klima, så er der svar at hente. 

BCG’s survey fremhæver nogle faktorer, der adskiller den lille gruppe virksomheder, som får over end 10 procent afkast på sine klimainvesteringer, fra resten. Rapporten fremhæver fire indsatser: 

  • Omfattende malinger af udlendinger og risici giver 1,4 gang større sandsynlighed for højt afkast)   
  • Kvantificering af impact gennem brug af intern carbon-pris og risikomodeller (1,6x)  
  • Udvikling, vedtagelse og implementering af klimatransitions- og klimatilpasningsplaner (2,2x)  
  • Brug af flere avancerede digitale værktøjer, særligt med AI-elementer (2,3x)  

Accenture/Global Compact ender et andet sted i deres rapport. Som de skriver i resumeet i begyndelsen af publikationen: 

”De nødvendige værktøjer, som f.eks. vedvarende energi og generativ AI, har vi. Det, vi stadig skal finde frem til, er modet til at handle med troværdighed og hast”. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

11.11.2025SCM.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

10.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Derfor er GLEC og ISO 14083 afgørende for troværdige transportdata

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan går du fra regneark til dokumenteret Scope 3-rapportering

06.11.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

04.11.2025SCM.dk

SCM Agendaen #24: Robusthed i forsyningskæderne via AI-drevet software

04.11.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du risikostyring og compliance i forsyningskæden?

03.11.2025SCM.dk

De rigestes livsstil forværrer klimakrisen

31.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Roima Intelligence
Webinar
Webinar: SCM + WMS accelererer modebranchens time-to-market

På dette webinar sætter ROIMA og e-SCM Solutions fokus på, hvordan samarbejde og udveksling af data på tværs af forsyningskæden er altafgørende og viser, hvordan moderne SCM- og WMS-løsninger i samspil kan accelerere time-to-market.

Dato

13.11.2025

Tid

11:00

Sted

Microsoft Teams

RELEX Solutions
Webinar
Webinar: Beyond the Blind Spots: AI-Powered Merchandising That Actually Works

Join RELEX and Suzy Monford, CEO of Food Sport International, to learn how AI-powered merchandising helps retailers detect shifts earlier, act more quickly, and ensure every decision counts.

Dato

13.11.2025

Tid

18:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V