Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

Salling Group har taget en ny solcellepark i brug ved hovedkvarteret i Årslev. Anlægget indgår i en energiplan på 2,4 milliarder kroner frem mod 2028.

Foto: Salling Group

24.09.2026

SCM.dk

Salling Group har indviet en ny solcellepark ved koncernens hovedkvarter i Årslev uden for Aarhus. Parken var oprindeligt planlagt som virksomhedens solcelleanlæg nummer 500, men udbygningen er gået hurtigere end ventet, og koncernen råder nu over mere end 520 anlæg. 

Den nye park er etableret på omkring 50.000 kvadratmeter og forventes at producere cirka 10 millioner kilowatt-timer om året. Det svarer ifølge Salling Group til det årlige elforbrug i fem Bilka-varehuse eller det gennemsnitlige forbrug i cirka 2.500 parcelhuse. 

Investeringen er en del af detailkoncernens energiplan på 2,4 milliarder kroner frem mod 2028. Planen omfatter blandt andet eldrevne varmepumper, låger på køle- og frysemøbler samt et mål om samlet 570 solcelleanlæg på koncernens ejendomme. 

For virksomheder med energitung lager- og butiksdrift illustrerer projektet, hvordan lokal energiproduktion kan indgå som et konkret element i den langsigtede drifts- og investeringsplanlægning. Salling Group har som mål selv at producere strøm svarende til 25 procent af koncernens samlede elforbrug. Det nye anlæg i Årslev svarer alene til godt tre procent af Salling Groups elforbrug i Danmark. 

”Vores mål er, at vi selv vil producere, hvad der svarer til 25 pct. af vores samlede elforbrug. Det nye anlæg udgør alene godt 3 procent af Salling Groups elforbrug i Danmark og er endnu et stort skridt i den rigtige retning”, siger Henrik Vinther Olesen, bæredygtighedsdirektør i Salling Group. 

Ifølge virksomheden betyder tempoet i udrulningen, at målet om 570 anlæg i 2028 allerede er tæt på at være nået. 

Kilde: Salling Group

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

21.09.2026SCM.dk

Industrien har styrket sin økonomiske robusthed

SCM.dk

Forsinkelser skærper fokus på logistik og planlægning i byggeriet

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

15.09.2026SCM.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

15.09.2026SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

14.09.2026SCM.dk

Tre fødevarevirksomheder tester behovsdrevet grøn innovation

11.09.2026SCM.dk

Verdensmålene halter afsted. Men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

11.09.2026SCM.dk

Pharma-producenter rykker kapacitet tættere på USA

10.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Webinar om digitale produktpas: Disse 4 ting skal du gøre nu

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle