Sourcing skifter fra global til regional

De globale forsyningskæder bliver mindre globale og mere regionale eller endda lokale. En Gartner undersøgelse viser, at 30 procent af verdens virksomheder skifter fokus fra globale til mere regionale forsyningskæder. Pandemien har sparket udviklingen i gang, og Ukraine-krigen og sikkerhedspolitik vil skubbe yderligere på.

60 procent af europæiske og amerikanske produktionsvirksomheder forventer at trække al eller dele af produktion hjem fra Asien i løbet af de kommende tre år. Arkivfoto..

04.04.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Det har ikke været nemt at arbejde med sourcing i de sidste to år, hvor covid-19 pandemien har rystet forsyningslinjer, varetilgængelighed, leveringstider og priser i deres grundvold.

Det er ikke længere laveste mulige pris på verdensmarkedet, der afgør, hvor virksomheder indkøber materiale- og komponentforsyninger. Den lange række af alvorlige forstyrrelser af verdens forsyningskæder har rystet de globale forsyningskæder, som verdens virksomheder ellers har haft succes med at opbygge igennem flere årtier.

Pandemien og de mange forstyrrelser af verdens forsyningskæder, den har skabt, har presset virksomheder til et skift i fokus fra at købe ind på verdensmarkedet til at købe ind tættere på salgsmarkedet.

60 procent trækker produktion hjem
I mange tilfælde betyder det, at virksomheder i stigende grad forsøger at source regionalt eller nationalt, og at en stigende mængde produktion bliver trukket hjem fra lavomkostningslande til eget land. Undersøgelsen ”Global Reshoring & Footprint Strategy” gennemført af BCI Global konkluderer, at 60 procent af europæiske og amerikanske produktionsvirksomheder forventer at trække al eller dele af produktion hjem fra Asien i løbet af de kommende tre år.

Her er de nye favorit-produktionslande

Europæiske produktionsvirksomheder forventer ifølge BCI Global at trække produktion fra Asien til central- og østeuropæiske lande som Ungarn, Tjekkiet og Polen. Men også Tyskland, Holland og Belgien rangerer højt på favoritlisten. Amerikanske virksomheder forventer at trække produktion fra Asien hjem til USA eller til Mexico. Kilde: ”Global Reshoring & Footprint Strategy”, BCI Global, februar 2022.

Gartners undersøgelser omfatter 1346 virksomheder, og her melder:

• 30 procent tilbage, at de allerede er i gang med at trække leverandørbasen og forsyningskæderne tættere til egen region, fordi de anser globale forsyningskæder for at være ikke-bæredygtige.
• Lige så mange svarer, at de ikke forventer at forfølge en regionaliseringsstrategi, og
• den sidste tredjedel svarer, at de er ambivalente omkring planerne.

Gartner konkluderer, at resultatet er ’signifikant” og indikerer et radikalt skifte fra globale til regionale kæder.

Tre veje til højere resiliens
Analysehuset anbefaler, at virksomheder arbejder på at styrke resiliens og agilitet i deres supply chain management. De peger på tre områder af tiltag, nemlig:

1. Større spredning i leverandørbasen: 63 procent af respondenterne er allerede i gang med at investere i multisourcing aktiviteter, der skal reducere risici for at satse på en for smal leverandørbase. Og andre 23 procent forventer at følge trop i løbet af de næste to år.

2. Større spredning i markeder: 60 procent af respondenterne er i gang med at ekspandere den geografisk rækkevidde af salg og efterspørgsel eller at udvide produktsortimentet. Det sker igen for at sprede virksomhedens aktiviteter og derved mindske risici.

3. Omlægning af produktionslokationer: Næsten halvdelen af respondenterne (47 procent) er i gang med at flytte deres produktion, og andre 24 procent planlægger at gøre det inden for de næste to år. Det betyder, at om to år vil tæt på to tredjedele af respondenterne have flyttet deres produktionsfaciliteter.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Denne artikel er del af et tema:

Tema om sourcing 2022

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn