Stærkt kvartal for PostNord – pakkeforretningen trækker læsset

Vækst i B2C-pakker og effektiviseringer løfter resultatet, mens PostNord i Danmark gør klar til farvel til brevene i 2026.

”Den gode resultatudvikling fortsætter, og det viser, at vores forbedringsprogrammer har haft den planlagte effekt. Vi har samtidig med en stor indsats på omkostningssiden investeret i vores tilbud og styrket vores pakkeforretning”, siger Annemarie Gardshol, administrerende direktør og koncernchef i PostNord. Foto: PostNord

30.04.2025

SCM.dk

PostNord præsenterer et stærkt kvartalsresultat drevet af en positiv udvikling i pakkeforretningen. Der var god vækst i B2C-mængderne, og samtidig har forbedringsprogrammerne øget effektiviteten og reduceret omkostningerne, hvilket yderligere har styrket resultatet.

”Den gode resultatudvikling fortsætter, og det viser, at vores forbedringsprogrammer har haft den planlagte effekt. Vi har samtidig med en stor indsats på omkostningssiden investeret i vores tilbud og styrket vores pakkeforretning”, siger Annemarie Gardshol, administrerende direktør og koncernchef i PostNord.

Det blev i kvartalet meddelt, at PostNord Danmark fra og med 2026 stopper med at levere og omdele breve og i stedet fuldt ud fokuserer på pakkeforretningen. Brevmængderne i Danmark er siden årtusindskiftet faldet med mere end 90 procent, og faldet er accelereret yderligere det seneste år som følge af den nye danske postlov. Derfor er forudsætningerne for at drive en landsdækkende og lønsom brevforretning ikke længere til stede.

Beslutningen om den danske brevforretning påvirker ikke den svenske virksomhed. I Sverige fortsætter arbejdet med at drive en landsdækkende, selvfinansieret og lønsom brevforretning. Der er gennemført løbende tilpasninger af brevforretningen kombineret med prisstigninger for at imødegå de faldende mængder. 

Læs også: Esbjerg Havn klar til at modtage større skibe

PostNord arbejder fortsat med at nå virksomhedens klimamål ved at investere i biobrændstoffer og elektrificering med det formål at være helt fossilfri i 2030. Målet er at opnå netto-nuludledning af drivhusgasser i 2040.

Usikkerheden om den globale økonomiske udvikling er usædvanlig stor, især i lyset af den seneste handelspolitiske udvikling. Hvordan det vil påvirke inflationen og forbruget i Europa og Norden, er endnu uvist. 

1. kvartal 2025

  • Nettoomsætningen udgjorde 9.005 millioner (9.500 millioner) SEK, et fald på -5 (-4) procent i fast valuta for sammenlignelige enheder
  • Pakkemængderne steg med 8 (-2) procent
  • Brevmængderne faldt med -14 (-14) procent
  • Driftsresultatet (EBIT) udgjorde 189 millioner (127 millioner) SEK, hvilket svarer til en overskudsgrad på 2,1 (1,4) procent
  • Det justerede driftsresultat (justeret EBIT) udgjorde 274 millioner (154 millioner) SEK, hvilket svarer til en justeret overskudsgrad på 3,0 (1,6) procent

Kilde: PostNord

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

21.09.2026SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

17.09.2026SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

16.09.2026SCM.dk

ADP og PFA starter Fyn Dry Port

15.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Dansk IoT-løsning bag international prisnominering efter markante resultater hos bpost

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

14.09.2026SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia