TEKNIQ: Mere elektrificering skal styrke energisikkerheden

EU-Kommissionens nye elektrificeringsplan får opbakning fra TEKNIQ, der peger på lavere elafgifter og øget elektrificering som centrale greb til at styrke forsyningssikkerheden og den grønne omstilling.

Troels Blicher Danielsen. Foto: Tekniq

04.08.2026

SCM.dk

EU-Kommissionens nye plan for elektrificering bliver modtaget positivt af erhvervsorganisationen TEKNIQ, som vurderer, at øget elektrificering er afgørende for både energipolitisk uafhængighed og den grønne omstilling. Planen lægger blandt andet op til, at medlemslandene sænker elafgifterne og skaber stærkere incitamenter til at udbrede elektriske og bæredygtige energiløsninger.

For virksomheder med energiintensive processer og forsyningskæder kan lavere elomkostninger og en hurtigere elektrificering bidrage til mere stabile driftsomkostninger og mindre afhængighed af fossile brændsler. Samtidig kan øget elektrificering understøtte investeringer i blandt andet varmepumper og andre energieffektive teknologier.

TEKNIQs administrerende direktør, Troels Blicher Danielsen, fremhæver, at den seneste energikrise har understreget behovet for en mere robust energiforsyning.

Den seneste energikrise understreger endnu engang, at elektrificering er vejen til at sikre energipolitisk uafhængighed i en geopolitisk brydningstid. Kommissionens udspil i dag er derfor et helt afgørende skridt i retningen mod både en uafhængig og bæredygtig fremtid.

TEKNIQ opfordrer samtidig den danske regering til som minimum at forlænge den midlertidige afskaffelse af elafgiften, når den nuværende ordning udløber ved udgangen af 2027, og ser gerne, at ordningen gøres permanent. Organisationen peger desuden på, at målrettede tilskud kan gøre det lettere at finansiere energiforbedringer, særligt for ejendomme og virksomheder med begrænset adgang til kapital.

Ifølge TEKNIQ kan en kombination af lavere elafgifter og bedre finansieringsmuligheder være med til at accelerere udrulningen af elektriske løsninger og samtidig styrke Europas energimæssige robusthed.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

15.09.2026SCM.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

11.09.2026SCM.dk

Verdensmålene halter afsted. Men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

11.09.2026SCM.dk

Pharma-producenter rykker kapacitet tættere på USA

10.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Webinar om digitale produktpas: Disse 4 ting skal du gøre nu

10.09.2026SCM.dk

Næsten alle fastgjorte plastlåg kommer retur

08.09.2026SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

04.09.2026SCM.dk

Virksomheder skærer ned på ESG-arbejdet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby