Tilliden i industrien dykker til nyt lavpunkt

Store industrivirksomheder ser mere pessimistisk på fremtiden end under selv de mørkeste dage under corona-pandemien. En ny analyse fra SMVdanmark viser, at både beskæftigelses- og produktionsforventningerne er styrtdykket.

”Det er et bemærkelsesværdigt kollaps i erhvervstilliden hos de store industrivirksomheder. Når både beskæftigelses- og produktionsforventninger falder så voldsomt, sender det et tydeligt signal om, at industrien står foran en svær tid. Man kan ikke se bort fra, at de aktuelle fyringsrunder hos Novo Nordisk kan have bidraget til at trække stemningen ned”, siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark. Foto: SMVdanmark

06.10.2025

SCM.dk

Erhvervstillidsindikatoren for store industrivirksomheder er i september faldet til 73,5 – det laveste niveau siden maj 2020, hvor erhvervstillidsindikatoren lå på 72,8. Dermed er pessimismen blandt mastodonterne i industrien nu på niveau med den værste tid under corona-krisen. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark. 

”Det er et bemærkelsesværdigt kollaps i erhvervstilliden hos de store industrivirksomheder. Når både beskæftigelses- og produktionsforventninger falder så voldsomt, sender det et tydeligt signal om, at industrien står foran en svær tid. Man kan ikke se bort fra, at de aktuelle fyringsrunder hos Novo Nordisk kan have bidraget til at trække stemningen ned”, siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark. 

Tilliden blandt de små og mellemstore industrivirksomheder er også faldet, men mere afdæmpet: Fra 92,2 i august til 88,9 i september. Det vidner om, at også de mindre virksomheder mærker modvinden.  

Mens industrien kæmper, ser billedet lysere ud i andre dele af erhvervslivet. I servicebranchen er optimismen stigende, og blandt de store virksomheder i branchen vurderes fremtiden næsten lige så positivt som under corona-højkonjunkturen. Også detailhandlen oplever fremgang, hvor tilliden er steget markant i september. 

”Samlet set er erhvervstilliden i Danmark mere stabil, fordi service og detailhandel trækker op. Men det ændrer ikke ved, at vi står med et meget splittet erhvervsklima, hvor industrien er i dyb krise, mens andre brancher ser mere lyst på fremtiden”, siger Thomas Gress. 

Læs også: Green Power Denmark ønsker bindende elektrificeringsmål

Analysen bygger på Danmarks Statistiks månedlige erhvervstillidsindikator, men SMVdanmark har opdelt tallene, så man kan se forskelle mellem små og store virksomheder. Erhvervstilliden måles ved virksomhedernes vurdering af produktion, ordrebeholdning og beskæftigelse, og tallene sammenholdes med historiske gennemsnit. 

Fakta fra analysen 

• Erhvervstillidsindikatoren for store industrivirksomheder: 73,5 (laveste niveau siden maj 2020). 

• SMV’er i industrien: fald fra 92,2 i august til 88,9 i september. 

• SMV’er samlet: stabil erhvervstillid på 97,0. 

• Store servicevirksomheder: høj tillid (109 i september). 

• SMV’er i detailhandlen: lille fald fra 103,2 til 102,8, men fortsat over middel. 

Kilde: SMVdanmark

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online