UPS tager elektriske Daimler-lastbiler i brug

Som den første kommercielle amerikanske kunde, vil UPS tage tre elektriske lastbiler fra Daimler Trucks’ Fuso-brand i brug i løbet af efteråret.

UPS vil bruge de tre eCanter-lastbiler til bylevering i USA. Præcist hvor vides endnu ikke. Foto: Daimler/UPS.

04.10.2017

SCM.dk

Et svar på offentlighedens efterspørgsel efter en nuludlednings- og nulstøjslastbil til levering i byerne. Sådan skriver UPS om den nye, fuldt elektriske lastbil fra Daimler Trucks, som selskabet inden længe vil sætte tre styk i drift af i USA.

Læs også: DHL og Ford præsenterer ny el-lastbil

Det gør fragtfirmaet til den første kommercielle amerikanske kunde, der tager Daimlers elsatsning i brug. Lastbilen kommer fra underbrandet Fuso, hedder eCanter og er sat i serieproduktion med en rækkevidde på ca. 62 miles (ca. 100 km) og en lasteevne på mellem to og tre ton afhængig af opsætning og kørsel.

”I UPS evaluerer og søsætter vi konstant avanceret teknologi, der muliggør bæredygtig og innovative løsninger for vores flåde. Elektriske lastbiler gør vores flåde både grønnere og mere stille. Vi har et langvarigt globalt forhold med Daimler og vi er glade for muligheder for at prøve Fuso eCanter og fortsætte med at realisere fordelene ved elektriske lastbiler”, siger president, global fleet maintenance & engineering hos UPS, Carlton Rose.

Konkret har eCanterens elektriske drivline seks stærkstrøms lithium-ion batteripakker med 420 V og 13.8 kWh hver. Ifølge Daimler vil vognen i sammenligning med en konventionel diesellastbil spare over 1000 dollars (mindst 6.300 kr.) i driftsomkostninger for hver omtrent 10.000 km. Tal for CO2-besparelsen er ikke tilgængelig pt.

Læs også: Bæredygtigt samarbejde mellem UPS og TerraCycle bærer frugt

De tre Fuso-vogne kommer til at indgå i UPS’ flåde på over 770 elektriske eller hybridelektriske køretøjer, plus bl.a. elcykler, som selskabet har i drift i byområder verden over. Koncernen har en målsætning om, at hvert fjerde nyindkøbte køretøj skal bruge alternative brændsler eller teknologi i 2020, og i alt har man investeret over 750 mio. dollars (4,75 mia. kr.) i denne type køretøjer og tilhørende tank-/opladningsstationer siden 2009.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

Annonce

SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

SCM.dk

FDE Fonden åbner for støtte til fremtidens vejgodstransport

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

9altitudes Danmark A/S
Netværksmøde
Konference: PTCuser årsmøde

Digital produktudvikling står midt i en forandring, hvor kravene til dokumentation, bæredygtighed, varianthåndtering og sammenhængende processer kun bliver større. Mange virksomheder oplever, at deres CAD- og PLM-løsninger rummer et stort potentiale – men at det kan være svært at omsætte funktioner og nye muligheder til reel forretningsværdi i hverdagen.

Dato

18.03.2026

Tid

09:30

Sted

Hotel Fredericia