Den bedste konkurrenceevne handler om talent

Talent er afgørende for, hvilke lande der vinder i den globale konkurrence, viser Deloitte-undersøgelse.

Ifølge Deloitte er forbedring og forøgelse af talentmassen afgørende for et lands konkurrenceevne. Foto: Photos.com. .

19.12.2012

SCM.dk

Lande som USA, Tyskland og Japan vil i de næste fem år blive særdeles udfordret af Kina, Indien og Brasilien på at bevare deres konkurrenceevne.

Det fremgår af revisions- og rådgivningsfirmaet Deloittes Global Manufacturing Competitiveness Index for 2013, der baserer sig på svar fra 550 administrerende direktører fra produktionsvirksomheder verden over.

Deloittes undersøgelse bekræfter, at verden befinder sig midt i et gigantisk magtskifte, hvor Kina står til at blive den store vinder. Om fem år vil landet stadig befinde sig på konkurrenceevne-indeksets førsteplads, mens Tyskland og USA, der i dag ligger på anden- og tredjepladsen, ryger ned som nummer fire og fem.  

Det afgørende for landenes placeringer på konkurrenceevne-listen bliver ifølge Deloitte adgangen til talentmassen, efterfulgt af landenes handel, økonomi- og skattesystem og pris på arbejdskraft og materialer.  

”Intet er mere vigtigt for de adspurgte CEO’er end kvaliteten, tilgængeligheden og produktiviteten af en nations arbejdsstyrke for virksomhedernes innovative agendaer. Dermed bliver forbedring og forøgelse af talentmassen stadig afgørende for konkurrenceevnen”, siger vice chairman Craig Giffi, Deloitte USA i en pressemeddelelse.  

- JKK  

Den nuværende top ti over lande med den bedste konkurrenceevne:
1. Kina
2. Tyskland
3. USA
4. Indien
5. Sydkorea
6. Taiwan
7. Canada
8. Brasilien
9. Singapore
10. Japan

Top ti over lande med den bedste konkurrenceevne om fem år:
1. Kina
2. Indien
3. Brasilien
4. Tyskland
5. USA
6. Sydkorea
7. Taiwan
8. Canada
9. Singapore
10. Vietnam

Kilde: Deloittes 2013 Global Manufacturing Competitiveness Index

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.06.2025Implement Consulting Group

Sponseret

From Threat to Action: Navigating Cybersecurity

10.06.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Vejen til en mere robust og agil supply chain starter med sammenhængende data

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra just-in-time til just-in-case: Robuste forsyningskæder i en ustabil verden

09.06.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan bliver din supply chain et forretningsaktiv

06.06.2025SCM.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025SCM.dk

Supply chain ledere er ikke beredte på toldkaos og geopolitisk uro

04.06.2025SCM.dk

Indspark: Mens Kina og USA bygger fremtiden, halter Europa ti år bagud

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle