DHL flytter ”Verdens Mest Ensomme Elefant”

Efter månedsvis af intensiv og omhyggelig planlægning fik DHL i sidste uge flyttet ”verdens mest ensomme elefant” Kaavan fra Islamabad i Pakistan til sit nye hjem i Cambodja.

Kaavan blev kendt som “verdens mest ensomme elefant”, da folk blev opmærksomme på hans leveforhold i Marghazar Zoo. Foto: DHL.

21.12.2020

SCM.dk

Kaavan er en 36-årig elefant, der netop er ankommet til sit nye hjem i Cambodia Wildlife Sanctuary. Før boede han i Marghazar Zoo i Islamabad, Pakistan, men er efter en fælles indsats fra DHL og dyrevelfærdsorganisationen FOUR PAWS blevet flyttet.

Kaavan blev kendt som “verdens mest ensomme elefant”, da folk blev opmærksomme på hans leveforhold i Marghazar Zoo. ”Hen over årene har DHL transporteret forskellige slags varer og overkommet diverse udfordringer. Men transporten af dyr har altid været en ekstraordinær opgave”, udtaler Thomas Mack, Global Head for Air Freight DHL Global Forwarding. 

Læs også: DHL får bygget ny pakketerminal i Kastrup Lufthavn

Idet Kaavan vejer over fire tons og har en højde på over tre meter krævede det særlig planlægning og præcision at flytte ham. ”Den multimodale rejse skulle planlægges meget omhyggeligt. Temperaturen blev kontrolleret gennem hele flyvetyren, og Kaavan blev ledsaget af dyrlæger for at sikre hans sikkerhed. Med vores ekspertise og globale netværk, var vi i stand til succesfuldt at flytte ham to hans nye hjem”, fortsætter Thomas Mack. 

”Efter en lægeundersøgelse, blev den asiatiske elefant kørt til Islamabad International Airport for derefter at flyve den lange vej til hans nye hjem i Cambodja. Kaavan blev flyttet for at sikre ham omgivelser, der passer til sin art, samt den omsorg han har brug for. Også derfor var det vigtigt at Kaavans rejse (til et bedre liv) foregik sikkert og komfortabelt for ham”, fortæller Dr. Amir Khalil, FOUR PAWS dyrlæge og leder af redningsopgaven.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.12.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

ABUS-kranløsning sikrer større effektivitet og mere sikkerhed

24.10.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Enabling AI in SAP

12.09.2025SCM.dk

Fremtidens supply chain starter med enkelhed – ikke AI

27.08.2025Descartes

Sponseret

Descartes kåret som førende leverandør af cloudbaseret transportstyring og ruteplanlægning af ARC Advisory Group

19.08.2025Blue Ridge Global

Sponseret

Build Resilience Before Disruption Hits: How AI Strengthens Supply Chain Agility

19.08.2025Blue Ridge Global

Sponseret

4 Ways AI Improves Inventory Planning

18.08.2025ROB-EX A/S, now part of GE Vernova

Sponseret

Derfor styrer Proficy Scheduler / ROB-EX vores produktion

15.08.2025ROB-EX A/S, now part of GE Vernova

Sponseret

AVK Plast: Proficy Scheduler / ROB-EX er vores krystalkugle, og nu kan vi meget nemmere forudse ting

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online