Dansk logistikkoncern opbygger muskler og viser stærk forretningsdrift

Scan Global Logistics har netop offentliggjort regnskabet for tredje kvartal 2024. Regnskabet viser en solid organisk vækst på tværs af luft- og søfragt, hvilket sammen med nylige opkøb har resulteret i øget bruttofortjeneste og indtægter.

Væksten er primært drevet af en stigning i volumener inden for luft- og søfragt samt effektiviseringer fra de seneste opkøb, herunder Blu Logistics Brasil og Foppiani Shipping & Logistics. Disse tiltag har styrket Scan Global Logistics’ position på både eksisterende og nye markeder. Foto: Scan Global Logistics

02.12.2024

SCM.dk

Allan Melgaard, Global CEO for Scan Global Logistics glæder sig over resultatet.

"Vores konstante fokus på organiske vækstdrivere og strategisk integration af nye virksomheder har båret frugt i dette kvartal. Resultaterne demonstrerer vores teams' evne til at navigere i et komplekst globalt marked og fortsat levere værdi til vores kunder”, siger han.

Af kvartalsrapporten for tredje kvartal 2024 fremgår det, at omsætningen steg til 674 millioner EUR, hvilket er en stigning på 52 procent sammenlignet med Q3 2023. Bruttofortjenesten nåede 138 millioner EUR, som er en forbedring på 18 procent i forhold til samme periode sidste år. EBITDA før særlige poster var 51 millioner EUR, en let stigning fra 50 millioner EUR i Q3 2023.

Væksten er primært drevet af en stigning i volumener inden for luft- og søfragt samt effektiviseringer fra de seneste opkøb, herunder Blu Logistics Brasil og Foppiani Shipping & Logistics. Disse tiltag har styrket Scan Global Logistics’ position på både eksisterende og nye markeder.

"Selvom vi ser udfordringer på markeder som Nordamerika, hvor aktivitetsniveauet er lavere end forventet, er de tiltag, vi har implementeret, begyndt at vise positive resultater. Vi forventer, at disse initiativer vil få fuld effekt i løbet af 2025”, fortæller Allan Melgaard.

Læs også: Håb på det bedste, vær beredt på det værste

Periodens samlede resultat viser et tab på 21 millioner EUR. Dette resultat er væsentligt påvirket af blandt andet engangsomkostninger på 35 millioner EUR i forbindelse med indfrielse af gamle obligationer.

"Selvom vi har haft disse engangsomkostninger, som har påvirket periodens resultat negativt, forbliver vores underliggende forretningsdrift stærk. Disse omkostninger er en naturlig del af vores fortsatte strategi for at konsolidere og styrke vores markedsposition globalt”, afslutter topchefen for den globale transport oglogistikvirksomhed Allan Melgaard.

Kilde: Scan Global Logistics

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

SCM.dk

Lukket Hormuzstræde presser energiomkostningerne

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V