FedEx og Microsoft går sammen om at forbedre handelslogistikken

Et nyt samarbejde mellem FedEx og Microsoft skal forbedre e-handlen og dens forsyningskæder. Virksomhederne har sammen udviklet et system, der skal gøre shipping lettere og mere synlig.

FedEx og Microsoft vil samarbejde om produktudvikling og udveksle ekspertviden. Foto: FedEx.

20.05.2020

SCM.dk

Virksomhederne vil sammen skabe nye muligheder for deres kunder gennem flere fælles tilbud drevet af Azure og Dynamics 365, der bruger data og analyse til at genopfinde hovedaspekterne af handlen i dag. Det skal gøre virksomhederne i stand til at konkurrere på et marked, der i stigende grad digitaliseres.

Den nye strategiske alliance repræsenterer en langsigtet forpligtelse mellem virksomhederne til at samarbejde om produktudvikling og at udveksle ekspertviden.

FedEx’s netværk når ud til mere end 99 procent af verdens samlede BNP på tværs af 220 lande, og Microsoft Azure bliver brugt af mere end 95 procent af verdens Fortune 500-virksomheder.

Ved at kombinere bredden og omfanget af FedEx-netværket og Microsoft-skyen er virksomhedernes mål at give deres kunder et højt niveau af kontrol og indsigt i den globale varebevægelse.

”Nu, mere end nogensinde, har virksomhederne brug for en effektiv og velfungerende forsyningskæde for at forblive konkurrencedygtige og åbne”, siger administrerende direktør for Microsoft, Satya Nadella.

Forbedret synlighed
Det første håndgribelige resultat af samarbejdet er FedEx Surround, der gør det muligt for enhver virksomhed at øge sin forsyningskædes synlighed ved at gøre brug af data til at skabe tæt-på-realtidsanalyser til shipment tracking, hvilket vil skabe mere præcis logistik og lagerstyring.

Fordelene ved FedEx Surround vil især være synlige for kunder, der er afhængige af leveringen af meget tidssensitive varer – for eksempel hospitaler, der skal have en pakke med det samme for at kunne redde liv, eller fabrikker, der må stoppe sin produktion, hvis de ikke tidsnok får den fornødne reservedel til maskineriet.

Servicen kan indsamle flere datapoints gennem den forbedrede scanning og IoT-teknologi i FedEx og analysere dem ved hjælp af Microsofts AI-, machine learning- og analyseløsninger.

Det vil for kunderne resultere i forbedret synlighed af en pakkes placering i løbet af dens rejse og udvidet viden om globale handelsforhold og eksterne udfordringer som dårligt vejr eller naturkatastrofer.

Læs også: FedEx-grundlægger lover økonomisk comeback i 2020

FedEx Surround vil være tilgængelig i løbet af de næste par måneder.

- SMF

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby