Hvilket sprog taler dit PLM-koncept?

Vil du optimere time-to-market, øge brugerinddragelsen og reducere fejlkilder, må du interessere dig for, hvordan processer og kompetencer taler sammen i hele produktets livscyklus. Ved hjælp af et integreret PLM-koncept kan du sikre, at de også forstår hinanden!

12.03.2012

SCM.dk

Styring af et produkts livscyklus (PLM) kræver involvering og dialog mellem mange aktører i virksomhedens interne og eksterne værdikæde. Men aktørerne har forskellige prioriteter og anvender specialiserede værktøjer til understøttelse af netop deres kompetence. Derfor er det en stor udfordring for ledelsen at få ”magt” over og indsigt i, hvordan innovationen styres, forbedres og bliver til bundlinjeresultater.

Ingeniører i design-afdelingen bruger CAD-applikationer. Indkøbere bruger ERP-systemet. PTA-manden printer måske styklister fra MRP-modulet i ERP-systemet og sælgeren styrer dialogen med kunden via en CRM-applikation. For nu blot at nævne nogle få og overordnede forskelle. Nede i detaljerne er formålet med en stykliste helt anderledes for en design-ingeniør, end for en indkøber og en CNC-operatør. Hvor CAD-specialistens stykliste rummer ”parts-data”, rummer ERP-systemet produkt data.

I praksis kan en større organisation – i sin samlede kæde af aktører, der er involverede i PLM – have i hundredvis af forskellige applikationer, kompetencer og lokationer. Det svarer til, at der i den førte dialog bliver talt hundredvis af forskellige dialekter inden for 10-15 hovedsprog.

Denne artikel er fra scm.dk’s samarbejdspartner p360.dk.

Læs resten af artiklen på:

http://www.p360.dk/?p=hvilket-sprog-taler-dit-plm-koncept-107&sec=1

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

08.09.2026SCM.dk

Supply chain beslutninger er en kompleks øvelse

SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre