Novo Nordisk vil flyve medicin til USA

For at sikre fortsat levering af vigtig medicin til det amerikanske marked, tager Novo Nordisk nu fragtfly i brug, for at omgå de strejker der lammer de store containerterminaler på den amerikanske østkyst og i Den Mexicanske Golf.

03.10.2024

SCM.dk

Novo Nordisk bekræfter i en mail til dagbladet Børsen, at medicinalvirksomheden har forberedt sig på situationen, og er klar til at erstatte containerfragt med flyfragt, for at nå frem til de amerikanske kunder med vitig medicin som Ozempic og Wegovy.

Novo Nordisk nævner ikke, hvordan man konkret vil bære sig ad.

Det vides ikke om de strejkende havnearbejdere tilsvarende har forberedt sig på situationen, og er klar med synpatikonflikter i de amerikanske lufthavne.

-mauh
 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025SCM.dk

Stærkt kvartal for PostNord – pakkeforretningen trækker læsset

30.04.2025SCM.dk

Cybertruslen mod transportsektoren er meget høj

29.04.2025SCM.dk

Øget containeromsætning i Aarhus Havn

28.04.2025SCM.dk

Told-krigen mellem Kina og USA udløser bølge af aflyste sejladser

25.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Få styr på emballagekravene og styrk både flow og bundlinje

24.04.2025SCM.dk

Esbjerg Havn klar til at modtage større skibe

24.04.2025SCM.dk

Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

23.04.2025Descartes

Sponseret

Ny undersøgelse viser, at 39 % af virksomhederne ser overholdelse af handelsregler som en konkurrencefordel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle