Virker lean, egentlig?

Indspark af Jan Stentoft Arlbjørn, professor I supply chain management, Syddansk Universitet:

24.01.2012

SCM.dk

Jan Stentoft Arlbjørn, professor I supply chain management, Syddansk Universitet..

Der eksisterer et hav af ledelsesbegreber og filosofier, der alle er orienteret mod at forbedre virksomhedens konkurrenceevne. Men det er jo vanskeligt på forhånd at afgøre, hvad der virker, og hvad der ikke virker. Det ved man først, når man står med resultaterne eller manglen på samme i hånden på den anden side af ”projektet”. Det opstiller et reelt problem for ledelsen: Ved at hoppe med på vognen for tidligt risikerer virksomheden at spilde ressourcer på noget, der ikke virker. Omvendt risikerer virksomheder, der er for langsomme med at hoppe med på en ny vogn, der faktisk virker, at sakke bagud i konkurrencen.

Nej, lean virker ikke
Lean er et eksempel på en sådan ”vogn”, der har vundet stærk udbredelse i både industri- og servicesektor i Danmark de seneste år. Virker lean? Det spørgsmål satte jeg og to andre forskere os for at undersøge ved at evaluere 123 videnskabelige artikler om lean. Er der belæg i disse artikler for at sige, at lean virker? Nej, lyder vores svar. Der er lav grad af evidens for virkningen af lean. Ud af de 123 artikler påviser 8 dokumenteret effekt, 73 kan ikke påvise effekt, og 42 betegner det som ”usikkert”. Der er masser af artikler i danske dag- og fagblade om lean, vi registrerede 7.057 artikler inden for de sidste fem år, som også beskriver gevinster ved at implementere lean. Men der er altså ikke belæg i den videnskabelige litteratur for at sige, at lean skaber gode resultater. Det gælder for øvrigt i særlig grad inden for service, vi fandt faktisk kun to videnskabelige artikler om lean i service-relaterede tidsskrifter. Det er også bemærkelsesværdigt, at den vægtigste kilde, som de videnskabelige artikler bygger på er bogen ”The Machine That Changed the World” af Womack et al. Fra 1990. Forfatterne til denne bog skriver selv i bogen, at bogen ikke er videnskabelig forskning, men skal formidle idéerne på en bredere måde.

Spild af skønne kræfter
Konklusionen på undersøgelsen er, at de fleste af artiklerne faktisk ikke lever op til videnskabelige krav, fordi der mangler definitioner og forudsætninger for lean. Vi kan også konkludere, at sandsynligheden for at få noget positivt ud af lean på dette grundlag er lav.

Lean er godt på vej til at sprede sig til service og den offentlige sektor. Det synes jeg er bekymrende. Jeg er ikke modtander af lean, men jeg er bekymret, fordi der er uklarhed om, hvad folk forstår ved lean, og fordi der er meget, der tyder på, at mange anvender lean uden at gøre sig tanker om, hvad det reelt er. Meget såkaldt lean er blot anvendelse af basale procesværktøjer - næppe reelt lean... hvorfor dog ikke bare kalde det for procesoptimering?

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

07.04.2026SCM.dk

Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

21.04.2026

Sted

Hvidovre

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle