Vores logistikløsning giver os konkurrencefordel, mener hver anden netbutik

E-handel er i vokseværk, og det presser danske og internationale netbutikker på kapaciteten. Her er logistikløsninger alfa og omega. Det viser Dansk Erhvervs seneste logistikanalyse, hvortil knap hver anden danske netbutik har svaret, at deres logistikløsninger giver dem en konkurrencemæssig fordel.

Logistikanalysen viser også, at tre ud af fire danske netbutikker forventer en fordobling af pakker indenfor tre år. Foto: scanrail / 123RF.

17.09.2021

SCM.dk

Coronakrisen har været brænde på e-handlens bål og udviklingen er ikke slut endnu, vurderer danske netbutikker ifølge Dansk Erhvervs seneste logistikanalyse. Tre ud af fire vurderer nemlig, at antallet af pakker bliver fordoblet i løbet af de næste tre år. En vurdering, som er ganske realistisk i øjnene på Jens Wedenborg, chefkonsulent hos Dansk Erhverv.

Optimismen og troen på egne evner viser sig ikke kun ved forventningerne til fremtiden. Næsten halvdelen af virksomhederne i analysen er nemlig af den opfattelse, at deres logistikløsning giver dem en konkurrencemæssig fordel i forhold til de nærmeste konkurrenter. 

Læs også: B2B E-handel er i fremgang

Der er dog stor forskel alt efter, hvilken størrelse netbutikken har. Blandt de store netbutikker er det 74 procent, som anser sig selv som mere konkurrencedygtige på grund af deres logistikløsning. Hos de små er det tal kun 17 procent, mens andelen hos de mellemstore netbutikker er 38 procent.

Store netbutikker er karakteriseret ved at udsende mere end 50.000 pakker årligt, mens små netbutikker kun sender 7.000 eller færre.

Fragtpriser og vokseværk udfordrer 

Trods optimismen er der er også udforinger for netbutikkerne. Den primære udfordring er håndtering af lagerkapacitet, som plager mere end hver tredje netbutik. Det indebærer for eksempel mangel på lagerplads og personale - en typisk konsekvens af vokseværk.  

I år svarer hver tredje netbutik også, at fragtpriserne presser dem, ligesom håndtering af returvarer er et voksende problem i forhold til sidste år. Hvor hver femte virksomhed oplevede besvær med returneringer i 2020, er det i år hver fjerde.

Læs også: Forventninger til hurtig levering stiger i e-handel

”Omvendt så tyder det på, at virksomhederne har fået bedre styr på it-systemerne og håndteringen af pakker til udlandet”, siger Jens Wedenborg på baggrund af opgørelsen over virksomheders logistikudfordringer. Antallet af virksomheder, der døjer med IT-problemer er nemlig blevet mere end halveret det seneste år.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026WITRON Group

Sponseret

Record order intake in the company’s history

03.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Forecasting som strategisk ledelsesdisciplin

03.02.2026SCM.dk

Danske virksomheder reagerer på USA’s uforudsigelighed

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online