Containerterminal har succes med at understøtte nordjysk erhvervsliv

Da Port of Aalborg i 2023 overtog containerterminalen på Østhavnen var det med en ambition om at skabe mere værdi for nordjyske aktører, der sender gods ind og ud af Aalborg. Et år efter overtagelsen er det lykkes at vækste containerforretningen trods et udfordret marked.

Globalt set blev 2023 et udfordrende år for containermarkedet med geopolitisk usikkerhed, udfordrede forsyningskæder og dalende efterspørgsel. Det har dog ikke påvirket Aalborg Containerterminal, hvor antallet af håndterede containere steg i størstedelen af årets måneder. Foto: Port of Aalborg

11.03.2024

SCM.dk

Efter fem årtiers parløb med Royal Arctic Line startede et nyt kapitel for containertrafikken i Aalborg, da Port of Aalborg sidste år overtog driften af Aalborg Containerterminal.

Siden overtagelsen har fokus været på at etablere en vækstdriver for nordjysk erhvervsliv. Med udgangspunkt i lokalforankret logistik skal containerterminalen komme nordjyske virksomheders behov i møde og sikre, at der findes en vej ud i verden via Aalborg.

”Vi kan se tilbage på et år med positiv udvikling og stor opbakning til containerterminalen fra rederier, speditører og virksomheder. Sammen med vores samarbejdspartnere har vi skabt et stærkt setup med bedre logistikløsninger og mere effektiv godshåndtering. Dét gør en forskel hos nordjyske importører og eksportører”, fortæller Director of Operation hos Port of Aalborg, Søren Bæk Christensen. 

Globalt set blev 2023 et udfordrende år for containermarkedet med geopolitisk usikkerhed, udfordrede forsyningskæder og dalende efterspørgsel. Det har dog ikke påvirket Aalborg Containerterminal, hvor antallet af håndterede containere steg i størstedelen af årets måneder.

”Til stor tilfredshed løftede vi containervolumen gennem 2023. Nu ser udviklingen ud til at fortsætte. I januar i år håndterede vi for eksempel ét anløb, som alene involverede flere containere end hele januar sidste år”, siger Søren Bæk Christensen.

Blandt brugerne af Aalborg Containerterminal er én af verdens største transportselskaber, DSV. Fra afdelingen i Nørresundby servicerer DSV virksomheder i hele Nordjylland med sø-, vej- og lufttransport. 

”Aalborg Containerterminal er gennem tiden blevet en konkurrencedygtig terminal. Fra Aalborg kan vi tilbyde nordjyske virksomheder adgang til det globale transportnetværk, og ofte med en besparelse på både bundlinjen og i CO2-regnskabet til følge. Desuden kan vi takket være et godt samarbejde med Port of Aalborg og stevedorerne tilbyde lagerfaciliteter på havneområdet”, forklarer Business Development Manager hos DSV, Sune Foldberg. 

Læs også: Stort anlæg til brintproduktion på Hirtshals Havn

DSV har blandt andre været involveret i, at flere store rederier nu tilbyder service fra Aalborg. 

”Det er godt nyt for nordjysk erhvervsliv, at der er masser af aktivitet på containerterminalen i Aalborg. Den positive udvikling kan i sidste ende være med til at øge antallet af anløb og rederier, og det kommer de nordjyske virksomheder til gavn, fordi det øger konkurrencekraften”, lyder det slutteligt fra Sune Foldberg. 

Fra den 89.000 kvadratmeter store containerterminal i Aalborg er der ugentlige feederruter til containerhavnene i Hamburg og Bremerhaven. 

Kilde: Port of Aalborg

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

12.09.2025SCM.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025SCM.dk

Millionpulje giver vognmænd nye muligheder for grøn omstilling

12.09.2025SCM.dk

Vognmænd stævner staten over ulovlige vejafgiftsbøder

11.09.2025SCM.dk

Ny beregner skal hjælpe vognmænd med at skifte til el-lastbiler

10.09.2025SCM.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

10.09.2025SCM.dk

Flere lastbiler kører nu på el - men det er stadig kun 3 procent

08.09.2025SCM.dk

Kina åbner containerrute via Nordøstpassagen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles