Danskerne slår pantrekord med 225 millioner flasker og dåser på en måned

Juli blev den bedste måned i Dansk Retursystems historie med en stigning på 13 millioner pantede emballager sammenlignet med sidste år

Danmark er et af de lande i verden, hvor flest dåser og flasker med pant kommer retur og bliver genanvendt. Foto: Ty Stange

11.08.2025

SCM.dk

Danmark er et af de lande i verden, hvor flest dåser og flasker med pant kommer retur og bliver genanvendt. Men i juli slog danskerne alle hidtidige rekorder: 225 millioner flasker og dåser blev returneret på bare én måned. Det er en det største antal pantede dåser og flasker på én måned i Dansk Retursystems 25-årige historie og en stigning på 13 milllioner flasker og dåser i forhold til samme måned sidste år. 

”Danskernes gode pantvaner er helt afgørende for, at vi har opnået rekorden for flest pantede dåser og flasker på en måned. Det er en stor milepæl for os, som viser, at danskerne bakker om pant- og retursystemet, og at vores cirkulære infrastruktur er effektiv og velfungerende”, siger Jesper Frische Larsen, COO, Dansk Retursystem. 

Rekorden på 225 millioner dåser og flasker svarer til, at hver eneste dansker har pantet mere end 1 flaske hver dag i juli måned. 

Dansk Retursystem får 93 procent af alle flasker og dåser med pant tilbage, men der stadig 7 procent ’hjemløse’ drikkevareemballager derude, som Dansk Retursystem håber at få tilbage i systemet. 

Læs også: ITD får medhold i klage over mørklægning af vejafgiftsdata

”Det er enormt vigtigt, at vi får flest mulige tomme flasker og dåser tilbage. Pant- og retursystemet sikrer, at flasker og dåser bliver genanvendt til nye i et lukket kredsløb, og dermed sikres materialernes høje fødevarekvalitet, så de kan genanvendes igen og igen. Derfor arbejder vi sammen med detailhandel, producenter og forbrugere på at undgå, at drikkevareemballagerne ender i affaldsbeholdere eller i værste tilfælde i naturen. På den måde sparer vi CO2 og ressourcer og sikrer klima og miljøgevinster”, siger Jesper Frische Larsen.   

I 2024 kom 2,1 milliarder flasker og dåser retur. De 2,1 milliarder flasker og dåser, der sidste år blev pantet og genanvendt i pantsystemet, har sparet udledningen af 234.000 tons CO2 i forhold til, hvis der skulle produceres nye flasker og dåser af jomfrueligt plast, glas og aluminium. 

Kilde: Dansk Retur System

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.10.2026SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

08.10.2026SCM.dk

Trafikken gennem Hormuz styrtdykker efter angreb

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

06.10.2026SCM.dk

Iran har ramt 11 skibe på en uge i Hormuz

05.10.2026SCM.dk

Shipping tjener styrtende – men 1970'erne var endnu vildere

05.10.2026SCM.dk

Flere containerrederier vender tilbage til Suez

05.10.2026SCM.dk

Luftfragt sætter rekord i Billund Lufthavn

04.10.2026nShift

Sponseret

Ny returfunktion giver virksomheder større kontrol over returgebyrer og returfrister

01.10.2026SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS