ITD får medhold i klage over mørklægning af vejafgiftsdata

Sund & Bælt tvinges til at omgøre afslag på aktindsigt efter kritik af manglende gennemsigtighed i bødeudstedelse og vejafgiftssystemets retssikkerhed

“Det er mildest talt bemærkelsesværdigt, at Sund & Bælt mørklægger centrale vejafgiftsdata og forhindrer offentligheden i at efterprøve myndighedernes egne udsagn. Vejafgiftssystemet udsteder bøder automatisk, og derfor er gennemsigtighed helt afgørende for retssikkerheden. Afgørelsen er et vigtigt skridt mod mere transparens”, udtaler ITD’s formand, John Agervig Skovrup. Foto: ITD

08.08.2025

SCM.dk

I slutningen af juni 2025 klagede ITD formelt over Sund & Bælts afvisninger af aktindsigt i vejafgiftsdata. ITD kunne nemlig ikke få indsigt i de data, der ligger til grund for transportministerens fremstilling af vejafgiften som en velfungerende ordning, der er kommet godt “på plads”. Dermed har ITD ikke haft mulighed for at efterprøve den succesfortælling, som ministeren har præsenteret.

“Det er mildest talt bemærkelsesværdigt, at Sund & Bælt mørklægger centrale vejafgiftsdata og forhindrer offentligheden i at efterprøve myndighedernes egne udsagn. Vejafgiftssystemet udsteder bøder automatisk, og derfor er gennemsigtighed helt afgørende for retssikkerheden. Afgørelsen er et vigtigt skridt mod mere transparens”, udtaler ITD’s formand, John Agervig Skovrup.

ITD genkender ikke transportministerens fremstilling af vejafgiftssystemet. I løbet af det første halvår med den kilometerbaserede vejafgift er der udstedt omkring 40.000 bøder – cirka det tredobbelte af, hvad der var budgetteret med på finansloven for hele år 2025. ITD peger på, at en stor del af denne massive bøderegn skyldes tekniske systemfejl og hændelige, menneskelige fejl.

Læs også: Blue Water skruer op for den grønne omstilling med HVO-diesel

I klagen fremhævede ITD, at udlevering af oplysningerne er afgørende for gennemsigtighed og kontrol med myndighedernes forvaltning. ITD påpegede også, at miljørelaterede oplysninger skal stilles til rådighed for offentligheden – uanset deres form. Når dataene allerede foreligger elektronisk og nemt kan udtrækkes, skal de ifølge lovgivningen udleveres.

Nægtelsen af aktindsigt er nu ophævet, og Sund & Bælt skal omgøre beslutningen. Afgørelsen, der er truffet af formanden for Miljø- og Fødevareklagenævnet, er endelig og kan ikke indbringes for en anden administrativ myndighed. ITD melder ud, når Sund & Bælt har behandlet anmodningen om aktindsigt på ny.

Kilde: ITD

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.10.2026SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

08.10.2026SCM.dk

Trafikken gennem Hormuz styrtdykker efter angreb

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

06.10.2026SCM.dk

Iran har ramt 11 skibe på en uge i Hormuz

05.10.2026SCM.dk

Shipping tjener styrtende – men 1970'erne var endnu vildere

05.10.2026SCM.dk

Flere containerrederier vender tilbage til Suez

05.10.2026SCM.dk

Luftfragt sætter rekord i Billund Lufthavn

04.10.2026nShift

Sponseret

Ny returfunktion giver virksomheder større kontrol over returgebyrer og returfrister

01.10.2026SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS