Klimaspørgsmålet er blevet et konkurrenceparameter i shippingbranchen

Ny rapport viser, at langt størstedelen af de danske shippingvirksomheder oplever en markant øget efterspørgsel på grøn transport.

Hele 93 procent af de adspurgte 28 virksomheder melder tilbage, at deres kunder kræver reduceret CO2-aftryk på transporten af deres varer. Arkivfoto..

08.01.2021

SCM.dk

En ny undersøgelse foretaget af Danske Rederier viser tydeligt, at kunderne i højere og højere grad efterspørger fragtløsninger med et lavere CO2-aftryk. Det skriver Maritime Danmark.

Tidligere har pris og hastighed været i højsædet, men nu har kunderne altså også fået øjnene op for det CO2-aftryk, der er forbundet med transport af varer.

Hele 93 procent af de adspurgte 28 virksomheder melder tilbage, at deres kunder kræver reduceret CO2-aftryk på transporten af deres varer.

Læs også: Kun få danske virksomheder kigger der, hvor det gør mest ondt, når de skal opgøre deres CO2-regnskab

80 procent af de adspurgte virksomheder svarer, at kundernes efterspørgsel på en grønnere transport er med til at drive udviklingen i en grønnere retning. Ligeledes svarer over halvdelen at udvikling af nye grønne brændstoffer også er med til at drive udviklingen.

”Vi ser det som en positiv tendens, at klimaspørgsmålet er blevet et konkurrenceparameter. Med kundernes voksende appetit på CO2-reduktioner bliver klimabevidstheden spredt ud i værdikæden. Det bliver dermed en vigtig faktor i omstillingen frem mod den CO2-neutrale skibsfart,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

I undersøgelsen er der yderligere blevet kortlagt hvilke initiativer, der er blevet søsat for at øge andelen af kvinder i shipping-branchen.

”I begyndelsen af 2020 lancerede Danske Rederier ’Charter for flere kvinder i shipping’, som rederierne kunne tilslutte sig med ønsket om at gøre en indsats for at ændre den skæve kønsfordeling i shipping. Ved årets udløb har 75 procent svaret, at de har ændret rekrutteringsproces for at tiltrække flere kvinder, og mere end halvdelen har ryddet ud i mandsdomineret sprogbrug, og halvdelen har lavet klare procedurer for, hvordan alle medarbejdere kan klage”, står der i rapporten.

- MTN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

Ingka køber sine første solparker i Spanien

SCM.dk

Mennesketomme lagre kræver stærkere digital infrastruktur

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle