Stark løfter kundeservice og OTIF

Stark Group udvider kundeservice og leveringskvalitet. Neumann Norge, Stark Finland og Beijer Byggmaterial i Sverige følger efter Stark Danmarks Track & Trace-løsning med en sky-baseret ruteplanlægningsløsning, der sammen skal sikre leveringen af ’On Time in Full’ til kunderne.

”Vores mål er at levere som aftalt og tilbyde høj kundeservice. Derfor supplerer vi vores løsning i Danmark med en ruteplanlægningsløsning fra Descartes", forklarer Per Rimkjær, Project & Transport Manager hos Stark Group. Foto Stark Group..

26.06.2019

SCM.dk

Der er intens konkurrence på markedet for byggematerialer i Norden. Logistikken på en byggeplads eller i et byggeprojekt er en stor udfordring, og en af de hyppigste kilder til spildtid er mangel på materialer. Sådan lyder beskeden fra byggematerialekoncernen Stark Group, der mener at et af de tungeste parametre i konkurrencen er ’On Time in Full’ (OTIF).

Læs også: Robust model for S&OP til store og små

Derfor har koncernen valgt at udvide sin kundeservice og leveringskvalitet i Danmark i form af en Track & Trace-løsning med en sky-baseret ruteplanlægningsløsning fra netværksløsningsvirksomheden Decartes i Neumann Norge, Stark Finland og Beijer Byggmaterial i Sverige.

”Vores mål er at levere som aftalt og tilbyde høj kundeservice. Derfor supplerer vi vores løsning i Danmark med en ruteplanlægningsløsning fra Descartes i Norge, Sverige og Finland. Kunderne vil opleve, at de får ordrer leveret endnu mere præcist. De vil også opleve, at vores kundeservice kan servicere dem on the spot, når de ringer, fordi kundeservice med det samme kan se status på alle leveringer”, siger Project & Transport Manager hos Stark Group, Per Rimkjær.

Virksomhedernes planlægning effektiveres
Derudover bliver virksomhedens egen planlægning og udnyttelse af distributionskapacitet mere effektiv, forklarer han. Alle leveringsdata er synlige i realtid, fordi løsningen er sky-baseret, og fordi datatilgangen sker via en app på chaufførens mobiltelefon.

”Vi valgte Descartes’ løsning, fordi den indeholder gennemprøvet funktionalitet, og fordi den er sky-baseret, hvilket gør den lettere at implementere. I Finland bruger vi for eksempel en ekstern transportør, og her behøver vi ikke implementere noget hardware. Chaufførerne skal blot hente en app og taste direkte på sin egen smartphone”, siger Per Rimkjær.

Adfærdsforandring tager tid
Han fremhæver, at løsningen er let at anvende for chauffører, ligesom det er let for kunderne at bekræfte modtagelsen af en levering direkte på byggepladsen.

”Teknologien er gennemprøvet og let at anvende. Udfordringen er ikke en teknologisk manøvre, det handler mere om at få organisationen til at ændre vaner og rutiner til nye arbejdsgange”, siger han.

Stark koncernen har etableret et lille team, der rejser rundt til alle afdelingerne i Norge, Finland og Sverige og træner chauffører, planlæggere og salgsmedarbejdere i brugen af det nye værktøj.

Læs også: S&OP giver tættere styring af forretningen

”Nøglen til at skabe forandringen af adfærd er at træne brugerne og synliggøre gevinsten ved de nye arbejdsgange. Selve træningen tager blot to-tre dage, men forandringen af adfærd tager typisk længere tid”, slutter Per Rimkjær.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026Inact ApS

Sponseret

Det nye produkt giver mening i salg – men koster i drift og kapital

13.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Sådan undgår du, at pallehåndtering bliver en skjult flaskehals

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

26.03.2026pinDeliver

Sponseret

Dieselpriserne stiger - men effektiv ruteplanlægning kan reducere omkostningerne

18.03.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Krav til lagerhøjde, brandsikring og gulv i din lagerplanlægning

26.02.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Transform supply chain planning with AI Transform supply chain planning with AI

19.02.2026SCM.dk

Planlæggerens tre vigtigste opgaver er kommunikation, kommunikation og kommunikation

18.02.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Reservedelslogistik som strategisk løftestang for robust supply chain

13.02.2026SCM.dk

5 hacks til helt vildt meget bedre planlægning i forsyningskæden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart