Værdikæden der giver mere, end den tager – del 2: Hvorfor?

Forretningslivet er i færd med at gennemgå en revolution, og supply chain management spiller en nøglerolle i at guide forretninger igennem revolutionen. I retning af en værdikæde, der giver mere end, den tager. Drivkræfterne bag omvæltningen er en historisk u-vending, hvor virksomheder på en helt ny måde tager ansvar for at være en del af en større helhed. Dette er del 2 af en artikelserie på 4.

Ledelse af værdikæden eller forsyningskæden, som vi kender og praktiserer det i dag, er ifølge en ny bog ikke længere holdbart, og der er brug for store omvæltninger, hvis forsyningskæden skal være fremtidssikker. Foto: 123rf.com.

30.01.2024

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Læs også artikel 1, artikel 3 og artikel 4.

Markedsvilkår har til alle tider ændret sig og skabt basis for uro og innovation af forretninger. Forfatterne til bogen ’Re-Imaging the Value Chain – a Regenerative Approach” Henning de Haas og Alis Sindbjerg Hinrichsen fastslår i bogen, at den industrielle økonomi er ved vejs ende, og at vi lever i en brydningstid, hvor en helt ny økonomisk tidsalder er på vej til at indfinde sig. Den nye tids økonomi vil være kendetegnet ved løsninger i konstant forandring og løbende rekonfigurationer som respons til slutbrugernes skiftende behov. Vi ser ind i et paradigmeskifte, lyder det.

Skiftet bliver drevet af nye generationers højere grad af ansvarsfølelse over for samfund og miljø – eller planet og people. Det bliver også drevet af mange mangler: Mangel på ressourcer, fødevarer, energi, naturkapital og biodiversitet samt kvalificeret arbejdskraft.

Helt enkelt sagt så er drivkraften for skiftet til den regenerative forsyningskæde, at vi har bevæget os fra en såkaldt holocene status – hvor jorden var i stand til at regenerere de ressourcer menneskene bruger – til en anthropocene status – hvor jorden ikke kan følge med menneskenes forbrugstempo. Menneskeheden er simpelthen ved at save den gren over, vi sidder på.

Ledelse af forsyningskæden, som vi kender og praktiserer det i dag, er ifølge bogen ikke længere holdbart, og der er brug for store omvæltninger, hvis forsyningskæden skal være fremtidssikker.

Ny opfattelse af vækst
Skiftet kan på mange måder blive opsummeret i et nyt vækstparadigme – eller måske rettere, at vi begynder at stille spørgsmål til det altdominerende vækst-mantra, der gennemsyrer hele vores tankegang, forbrug, produktion samt samfunds- og erhvervsliv. 

Vi har behov for at ændre vores tankesæt fra et selvcentreret perspektiv til et bredere perspektiv med blik for den helhed, vi er en del af. Foto: 123rf.com.

”Vi ville have brug for adskillige planeter, hvis vi med vores nuværende forbrugsrate skulle understøtte, at ni eller 10 milliarder mennesker kan leve et rimeligt liv. Det er ikke noget, vi bare fixer på en dag eller to. Vi har behov for at ændre vores tankesæt fra et selvcentreret perspektiv til et bredere perspektiv med blik for den helhed, vi er en del af. Jorden er begrænset og kan ikke understøtte vores behov med mindre, vi begynder at forbruge og regenerere ressourcer”, skriver de to forfattere i bogen.

De tilføjer, at mindre end ni procent af alt det, der bliver produceret bliver genbrugt; mindre end fem procent af elektronikaffald bliver recirkuleret; og cirka 40 procent af fødevarer går tabt på vejen fra jord til bord (side 49). Bare lige for at sætte det med forbrug, vækst og affald i perspektiv.

Forfatterne foreslår, at vi udvider vores opfattelse af vækst-begrebet. Det kunne for eksempel også omfatte begreber som medarbejderengagement og medarbejdernes oplevelse af mening (purpose), kundetilfredshed og -fornøjelse, det omgivende samfunds trivsel, lokalmiljøets sundhed og så videre.

Ny opfattelse af værdiskabelse
I de sidste 50 år eller mere har det dominerende formål med at drive en forretning været at generere finansielle resultater til gavn for aktionærerne. Og forsyningskæden er historisk set blevet målt på sin evne til at reducere omkostninger og maksimere lønsom kundeservice. Den holder ifølge bogen ikke længere. Det ensidige fokus på de finansielle resultater skader nemlig klima, biodiversitet, miljø og så videre. Der er ingen vej udenom at udvide en virksomheds interessenter fra ejerne til også at omfatte samfund og miljø. En virksomhed skal ikke længere skabe værdi for ejerne, men også for samfund og miljø – ellers vil der ikke være nogen virksomhed længere.

Ny opfattelse af teknologi og ledelse
På samme måde argumenterer forfatterne for, at der også sker et skifte i vores opfattelse af teknologi og ledelse. I det 19. og 20. århundrede var maskiner en metafor for samfundet med fokus på penge og vækst. Så dukkede computerne op, og digitaliseringen skabte en ny økonomi baseret på bits og informationer. Det næste teknologiskifte er kendetegnet ved levende systemer og biologi (bio-økonomi), der har som mål at understøtte vores trivsel i fremtiden på en stabil og bæredygtig måde. Vores forhold til teknologi har til alle tider vist sig at have stor effekt på vores forhold til naturen og hinanden. Vi har for en tid teknologisk været i stand til at gøre stort indhug i jordens ressourcer for at understøtte vores forbrug; i fremtiden må vi ændre spillereglerne, så vi beskytter det økosystem, som vi er en del af.

Læs også: Sådan er sammenhængen mellem din forsyningskæde og biodiversitet

På samme måde fremhæver forfatterne, at vi også oplever et skifte i ledelse. Fremtidens ledelse skal i langt højere grad varetage medarbejdernes trivsel. Det kræver en helt ny form for modige og autentiske ledere, der evner at sætte fokus på medfølelse, empati, tillid, kreativitet og læring – og på egen personlig udvikling. 

Se på ressourceregnskabet
De peger i et interview på, at vi i dag i supply chain bruger løs af ressourcer i form af gas, råvarer, menneskelig energi, trivsel, kompetencer, social kapital med mere, uden at vi giver tilbage. Det skaber i mange tilfælde gode økonomiske overskud til ejerne af virksomhederne; men det skaber også en række meget uheldige effekter i form af:

  • klimaskader,
  • miljøforurening,
  • høje stressniveauer,
  • dårlig trivsel,
  • social ulighed,
  • brud på menneskerettigheder,
  • indhug i millioner af menneskers basale behov verden over
  • og så videre.

”Det er ved at dæmre for mange af os, at vores forsyningskæder er ude af balance og driver rovhugst på ressourcer, og vi tror, at tiden er inde til at skabe forandringer”, fortæller de og supplerer:

”Hånden på hjertet: Hvis du kære læser mærker grundigt efter, er det så din vurdering, at vi i dag har skabt et samfund og en måde at leve på, som fortsat vil give mulighed for, at mennesker og andet liv kan blomstre på jorden i al evighed? Eller sagt på en anden måde: Er det muligt for os at skabe en fremtid, der er af en støbning, som vi eller vores børn og børns børn ønsker at være en del af?”.

Bliv klogere

Dette er del 2 af en artikelserie på 4, der alle har afsæt i bogen ’Re-Imaging the Value Chain – a Regenerative Approach” (2023) skrevet af Henning de Haas og Alis Sindbjerg Hinrichsen. Læs også del 1, del 3 og del 4.

Læs mere om bogen her og køb bogen her.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Den regenerative forsyningskæde

Det bæredygtige perspektiv er ikke nok. Det er blot mindre ødelæggelse end tidligere. Der skal mere til, hvis vi skal skabe en sund forretning i sunde omgivelser. Det ’mere’ kan for eksempel være ’det regenerative perspektiv’. Den regenerative værdi- eller forsyningskæde er kort sagt en kæde, der giver mere tilbage end, den tager. Læs her lidt om hvad, hvorfor og hvordan.

Relateret indhold

14.07.2026Lyngsoe

Sponseret

Lyngsoe styrker sin tilstedeværelse i Sydeuropa gennem en strategisk investering i CodeOne

01.07.2026SCM.dk

Geopolitisk uro øger krav til eksportstrategien

SCM.dk

MAN åbner 400 kW-ladestationer til el-lastbiler

SCM.dk

Nyt logistikbyggeri halverer CO₂-aftrykket

29.06.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Efter 110 år: Roslev Brugsforening er skiftet til MENY

26.06.2026SCM.dk

Toldstyrelsen etablerer beredskabsgruppe

26.06.2026SCM.dk

Indspark: Digitale medarbejdere kan blive industriens vigtigste bindeled

26.06.2026WITRON Group

Sponseret

Order Picking Network - OPN - A paradigm shift in supply chain optimization

25.06.2026SCM.dk

Fragtselskaber ser ind i profitudfordringer i resten af 2026

20.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kompetencer gør forskellen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams